We wtorek, 1 sierpnia, wieczorem rozpoczęły się centralne obchody 37. Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie pod hasłem: „Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). W wydarzeniu weźmie udział papież Franciszek.

Spotkanie młodych podzielone zostało na dwa etapy. Od 26 do 31 lipca młodzież z całego świata gościła w 17 portugalskich diecezjach, poznając miejscową kulturę i zwyczaje.

We wtorek, 1 sierpnia, rozpoczęły się wydarzenia centralne w Lizbonie, które potrwają do 6 sierpnia. Wieczornej Mszy św. otwierającej Światowe Dni Młodzieży przewodniczył będzie  patriarcha Lizbony kard. Manuel Clemente.

W środę, 2 sierpnia, do Portugalii przyleci papież Franciszek, który weźmie udział m.in. w Drodze Krzyżowej z młodzieżą i będzie przewodniczył Mszy św. na zakończenie spotkania, w niedzielę 6 sierpnia. Tego dnia Ojciec Święty ogłosi również miasto, które będzie gospodarzem kolejnej edycji ŚDM.

Program papieskiej pielgrzymki do Portugalii

W spotkaniu w Portugalii uczestniczy ponad 67 tys. pielgrzymów z różnych kontynentów. Polskę reprezentuje ok. 20 tys. młodych ludzi.

Polskiej młodzieży towarzyszy 19 biskupów: 6 ordynariuszy (w tym 2 metropolitów) i 13 biskupów pomocniczych. Oprócz bp. Grzegorza Suchodolskiego, który stoi na czele Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Młodzieży, do Lizbony pojechali: abp Marek Jędraszewski z Krakowa, kardynał nominat Grzegorz Ryś i bp Marek Marczak z Łodzi, bp Marek Solarczyk z Radomia, bp Andrzej Siemieniewski i bp Piotr Wawrzynek z Legnicy, bp Szymon Stułkowski z Płocka, bp Krzysztof Włodarczyk z Bydgoszczy, bp Adam Bab z Lublina, bp Robert Chrząszcz z Krakowa, bp Marian Florczyk z Kielc, bp Jacek Grzybowski z Warszawy, bp Maciej Małyga z Wrocławia, bp Grzegorz Olszowski z Katowic, bp Radosław Orchowicz z Gniezna, bp Piotr Przyborek z Gdańska, bp Andrzej Przybylski z Częstochowy oraz bp Artur Ważny z Tarnowa.

Światowym Dniom Młodzieży towarzyszą dwa symbole – Krzyż Roku Świętego i ikona Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani).

Wydarzenia w Lizbonie można śledzić dzięki relacjom publikowanym przez Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży na kanale Youtube (Link do relacji).

Najważniejsze wydarzenia ze spotkania młodych z udziałem papieża Franciszka: Drogę Krzyżową, czuwanie modlitewne oraz niedzielną Mszę św. można będzie oglądać m.in. za pośrednictwem TVP i aplikacji mobilnej TVP GO.

BP KEP

Zobacz też:

Harmonogram ŚDM Lizbona 2023

Transmisje: https://www.lisboa2023.org/en/online-streaming

Aktualności na stronie www.sdmpolska.pl

Rozmowa z bp. Grzegorzem Suchodolskim – PolskieRadio24.pl

Facebook KBO ŚDM Polska