W 10. rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową papieża Franciszka, 13 i 14 marca 2023 r., w Warszawie odbyło się 394. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi omówili m.in. etap kontynentalny Synodu o synodalności, przygotowania do wrześniowej beatyfikacji Rodziny Ulmów oraz pomoc skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym. W jednym z punktów komunikatu wydanego po obradach zaapelowali o uszanowanie pamięci o św. Janie Pawle II.

Zwracając uwagę na problem wiarygodności dokumentów okresu PRL, obradujący w Warszawie biskupi zdecydowali o powołaniu zespołu specjalistów badających archiwa, zarówno państwowe, jak i kościelne, pod kątem tego, jak w przeszłości reagowano na przestępstwa seksualne niektórych duchownych wobec małoletnich.

Podczas zebrania plenarnego biskupi zapoznali się też z obecnym stanem pomocy Ukrainie i uchodźcom wojennym, a w komunikacie po raz kolejny zwrócili się z prośbą do wszystkich o dalsze wsparcie i modlitwę o pokój.

Komunikat po zakończeniu obrad

W pierwszym dniu obrad, w Świątyni Opatrzności Bożej, biskupi uczestniczyli w Eucharystii w intencji Ojca Świętego Franciszka, która była również pożegnaniem Nuncjusza Apostolskiego abp. Salvatore Pennacchio, kończącego swoją posługę w Polsce.

Homilia abp. Józefa Guzdka

Słowo podziękowań Przewodniczącego KEP Nuncjuszowi Apostolskiemu

Biskupi w specjalnym liście podziękowali papieżowi Franciszkowi za 10 lat posługi dla dobra Kościoła powszechnego. „Jesteśmy wdzięczni za nauczanie Waszej Świątobliwości, które inspiruje do przeżywania naszego codziennego życia według jego wysokiej miary, którą jest świętość – napisali.

Treść listu

Podczas zebrania poruszano aktualne sprawy Kościoła i dokonano wyborów do gremiów Episkopatu.

Wybory 394. Zebrania Plenarnego KEP

Na konferencji prasowej podsumowującej obrady, abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, odniósł się m.in. do procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego św. Jana Pawła II. „Przeprowadzony proces kanonizacyjny nie pozostawia wątpliwości co do świętości Jana Pawła II” – powiedział, cytując komunikat wydany przez biskupów po zakończeniu Zebrania Plenarnego. „Ten proces kanonizacyjny był robiony po prostu rzetelnie” – podkreślił.

Relacja z konferencji prasowej

394. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zakończyło się we wtorek 14 marca po południu wspólną modlitwą i błogosławieństwem.

BP KEP

Nagrania audio:


Galerie zdjęć:

Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie:

Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej w Święto Papieskie (Warszawa, 13 marca 2023 r.)

394. Zebranie Plenarne KEP – dzień pierwszy:

394. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (pierwszy dzień obrad) 13.03.2023 r.

394. Zebranie Plenarne KEP – dzień drugi:

394. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (drugi dzień obrad) 14.03.2023 r.

Briefing przed rozpoczęciem obrad połączony z prezentacją znaczka na 10-lecie pontyfikatu Franciszka
Briefing przed rozpoczęciem 394. Zebrania Plenarnego KEP (Warszawa, 13 marca 2023 r.)

Konferencja prasowa po obradach:
Konferencja prasowa po zakończeniu obrad 394. Zebrania Plenarnego KEP (Warszawa 14 marca 2023 r.)

>>Zapis wideo z transmisji konferencji prasowej

Zobacz też: 
Ochrona i pomoc skrzywdzonym – raport systemu za 2022 rok

BRAK KOMENTARZY