Jesteśmy wdzięczni za nauczanie Waszej Świątobliwości, które inspiruje do przeżywania naszego codziennego życia według jego wysokiej miary, którą jest świętość – napisali biskupi obecni na 394. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, w liście do papieża Franciszka z okazji 10. rocznicy pontyfikatu.

Biskupi podkreślili, że pośród wydarzeń minionego dziesięciolecia „kanonizacja św. Jana Pawła II w roku 2014 pozostanie jedną z najpiękniejszych i najchwalebniejszych kart naszej historii”. „Także papieska obecność na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w roku 2016 stanowiła chwilę niezwykłej intensywności duchowej, która umocniła naszą wiarę, szczególnie młodego pokolenia Polaków” – czytamy w liście.

BP KEP

Publikujemy pełny tekst listu:

 

Ojcze Święty,

w jedności z całym ludem Bożym, który żyje na polskiej ziemi, pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za 10 lat posługiwania Waszej świątobliwości dla dobra Kościoła powszechnego, jako jego najwyższy Pasterz.

Jesteśmy wdzięczni za nauczanie Waszej Świątobliwości, które inspiruje do przeżywania naszego codziennego życia według jego wysokiej miary, którą jest świętość. Zachęca nas ono do budowania wspólnoty Kościoła Chrystusowego otwartej, przygarniającej, pełnej współczucia i miłosierdzia wobec wszystkich, a zwłaszcza najbardziej potrzebujących i odrzuconych przez społeczeństwo.

Wdzięczna pamięć nie pozwala nam zapomnieć o niektórych wydarzeniach minionego dziesięciolecia, które w szczególny sposób łączą osobę Waszej Świątobliwości z historią narodu polskiego. Kanonizacja świętego Jana Pawła II w roku 2014 pozostanie jedną z najpiękniejszych i najchwalebniejszych kart naszej historii. Także papieska obecność na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w roku 2016 stanowiła chwilę niezwykłej intensywności duchowej, która umocniła naszą wiarę, szczególnie młodego pokolenia Polaków.

Jako pasterze Kościoła w Polsce pragniemy na ręce Waszej Świątobliwości, przesłać życzenia zdrowia, Bożego błogosławieństwa oraz obfitości darów Ducha Świętego w prowadzeniu owczarni Bożej ku radości spotkania z Chrystusem.

Podpisali biskupi obecni na 394. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 13 marca 2023 r.