Do wspólnej modlitwy w intencji pokoju i ładu społecznego w ojczyźnie zachęcają Rada Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Świeckich oraz ojcowie paulini. Od 3 do 11 listopada na Jasnej Górze zostanie odprawiona Narodowa Nowenna Jasnogórska o pokój i jedność, natomiast od 11 do 13 listopada będą miały miejsce narodowe rekolekcje.

„Wiele razy w historii Polski ten pokój był wypraszany na Jasnej Górze. Dlatego idąc w ślad za św. Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim, wspólnie z ojcami paulinami z Jasnej Góry zapraszamy wszystkich do szczególnej modlitwy, do narodowej litanii w dniach od 3 do 11 listopada, a także do udziału w specjalnych narodowych internetowych rekolekcjach na Jasnej Górze w dniach od 11 do 13 listopada” – napisali ojcowie paulini na stronie wydarzenia.

Codziennie w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godzinie 15.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz specjalną modlitwą zakonnicy będą modlili się w intencji kobiet, matek oraz o jedność i pokój w Polsce. „Stańmy do narodowej nowenny. Kto nie będzie mógł się modlić o godz. 15.00, prosimy o odmówienie modlitw (Koronki i modlitwy podanej przez OO. Paulinów) w innej wybranej godzinie. Zapraszamy, by przez dziewięć dni wprowadzić w swój codzienny plan dnia taką właśnie +Godzinę Serca+” – zachęcają.

Punktem kulminacyjnym tej wyjątkowej narodowej nowenny będą trzydniowe rekolekcje w dniach 11-13 listopada, prowadzone między innymi przez abp. Wojciecha Polaka, bp. Andrzeja Czaję oraz bp. Andrzeja Przybylskiego.

Program:
Kaplica Matki Bożej na Jasnej Górze, Koronka do Bożego Miłosierdzia
3 – 11 listopada, godz. 15.00-15.25

Rekolekcje dla wszystkich
11 – 13 listopada
Konferencja on-line, codziennie o 12.00
Kaplica Matki Bożej na Jasnej Górze, Msza św. z homilią, godz. 20.00-20.55
Apel Jasnogórski, 21.00-21.25

Debata pomiędzy przedstawicielami młodzieży a przedstawicielami Kościoła
„Podzieleni/połączeni”
Sala Rycerska na Jasnej Górze, streaming on-line, 12 listopada, 21.30
#Pojednanie | #UleczyćRany | #duchowySOR

3-11 XI, Nowenna o pokój i jedność – o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry i ojcowie paulini

11 XI, temat: Wspólnota i pojednanie
katecheza – bp Adrian Galbas SAC, homilia i Apel – abp Wojciech Polak

12 XI, temat: Prawda i dobro
katecheza – abp Grzegorz Ryś, homilia – bp Andrzej Czaja, Apel – bp Adrian Galbas SAC

13 XI, temat: Miłość i heroizm
katecheza – bp Edward Dajczak, homilia – bp Andrzej Przybylski, Apel – Dariusz Wilk CSMA

Zainteresowane transmisjami i retransmisjami media prosimy i kontakt z Biurem Prasowym Jasnej Góry.

Więcej na stronie wydarzenia>>

Założenia:

Szanuj, broń, miłuj życie i służ życiu – każdemu życiu ludzkiemu! Tylko na tej drodze znajdziesz sprawiedliwość, rozwój, prawdziwą wolność, pokój i szczęście!
Jan Paweł II
Evangelium Vitae

Był nie tak dawno człowiek, przy którym gromadziły się miliony ludzi różnych pokoleń, różnych poglądów, różnych religii. Gromadziły się miliony, bo w jego słowach był pokój. Nazywał się Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II. On był mostem, który prowadził nas do dialogu. Dzisiaj, w imię tamtej dobrej przeszłości, apelujemy słowami św. Jana Pawła II: „Nigdy więcej wojny! To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości”. Nigdy więcej wojny!

W tym samym duchu wołał wiele razy kard. Stefan Wyszyński, Prymas Polski. Kapłan, który był gotów wszystko oddać za Polskę i oddał, trzy lata ze swojej wolności. Trzy lata więzienia, izolacji bez słowa pogardy dla innych.

Tych dwóch Polaków, najważniejszych w historii współczesnego Kościoła, dwóch architektów polskiej demokracji, przywołujemy jako patronów na dzisiejsze czasy i jako patronów wszystkich dobrych inicjatyw społecznych, które mają nieść wsparcie polskim kobietom i polskim rodzinom. Apelujemy o pokój, bo tylko czas pokoju może być konstruktywny.

Wiele razy w historii Polski ten pokój był wypraszany na Jasnej Górze. Dlatego idąc w ślad za św. Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim, wspólnie z ojcami paulinami z Jasnej Góry zapraszamy wszystkich do szczególnej modlitwy, do narodowej litanii w dniach od 3 do 11 listopada, a także do udziału w specjalnych narodowych internetowych rekolekcjach na Jasnej Górze w dniach od 11 do 13 listopada.

Wspólna nowenna, będzie się odbywała codziennie w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze o godzinie 15.00 Koronka do Bożego Miłosierdzia, a ojcowie paulini poprowadzą krótką modlitwę w intencji kobiet, matek oraz o jedność i pokój w Polsce. Stańmy do narodowej nowenny. Kto nie będzie mógł się modlić o godz. 15.00, prosimy o odmówienie modlitw (Koronki i modlitwy podanej przez o. Paulinów) w innej wybranej godzinie. Zapraszamy, by przez dziewięć dni wprowadzić w swój codzienny plan dnia taką właśnie „Godzinę Serca”. To określenie było bliskie Prymasowi Wyszyńskiemu, niech stanie się też bliskie nam.

Punktem kulminacyjnym tej wyjątkowej narodowej nowenny będą trzydniowe rekolekcje prowadzone między innymi przez ks. abpa Wojciecha Polaka, Prymasa Polski; ks. bpa Andrzeja Czaję i ks. bpa Andrzeja Przybylskiego.

Szczegóły obu modlitewnych inicjatyw podane zostaną na stronie internetowej klasztoru jasnogórskiego oraz w mediach katolickich.

Modlitwa ta będzie wsparciem do podjęcia skutecznych działań na rzecz przywrócenia pokoju w Polsce i na rzecz nowych społecznych inicjatyw mających na celu dobro kobiety i każdego ludzkiego życia.

Biuro Prasowe Jasnej Góry we współpracy z Radą KEP ds. apostolstwa świeckich

2 listopada 2020 r.

 

Biuro Prasowe Jasnej Góry / BP KEP

Informacja – ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

 

Zaproszenie o. Michała Legana, rzecznika Jasnej Góry: