Biskup nominat Andrzej Przybylski: chciałbym wiele czasu spędzać w parafiach

0
4657

– Chciałbym wiele czasu spędzać w parafiach naszej archidiecezji, żeby modlić się i ożywiać ducha wspólnoty i ewangelizacji w parafiach – powiedział biskup nominat Andrzej Przybylski w wywiadzie udzielonym ks. Pawłowi Rytel-Andrianikowi, rzecznikowi KEP.

Decyzję Ojca Świętego Franciszka o mianowaniu ks. prał. Andrzeja Przybylskiego, proboszcza parafii pw. świętych apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu, biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej, przekazał w południe 20 maja br. Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Publikujemy całość wywiadu:

Ks. Paweł Rytel-Andrianik: Jak ksiądz biskup nominat przyjął decyzję Ojca Świętego Franciszka?

Biskup nominat Andrzej Przybylski: Nigdy nie przewidziałbym takiego scenariusza. Pierwszy raz w życiu byłem w szpitalu na badaniach i właśnie wtedy, w pierwszym dniu pobytu otrzymałem telefon zapraszający na spotkanie z Księdzem Arcybiskupem Nuncjuszem. Czułem o co może chodzić, bo przecież nasza archidiecezja już dłuższy czas czeka na biskupa pomocniczego, a wśród typowanych osób przez nasze środowisko kapłańskie, od czasu do czasu przewijało się moje nazwisko. Nie mogłem jednak uciec ze szpitala więc poprosiłem o inny termin spotkania. I tak w szpitalu przyszło mi rozważać moje ewentualne powołanie na biskupa pomocniczego w Częstochowie. Przypomniałem sobie wtedy to, o czym często mówiliśmy jako wychowawcy seminaryjni naszym klerykom. Pan Bóg czasem powołuje, jakby ze szpitala, nie zawsze tych najsilniejszych i najzdrowszych, ale powołując uzdrawia i daje siły. Kiedy więc ogłoszono mi decyzję Papieża Franciszka, z wielką ufnością w moc Bożą, a nie we własne siły, przyjąłem tę nominację.

Na co chciałby ksiądz biskup nominat zwrócić uwagę w duszpasterstwie?

Chyba najbardziej na duchowe ożywienie parafii. Moje ostatnie dwa lata kapłaństwa spędziłem w dużej parafii w Zawierciu. Jako proboszcz, podobnie do innych moich braci proboszczów, zderzyłem się z falą laicyzacji w parafii, często z jej duchowym obumieraniem. Chciałbym wiele czasu spędzać w parafiach naszej archidiecezji, żeby modlić się i ożywiać ducha wspólnoty i ewangelizacji w parafiach.

Jaką rolę odgrywa sanktuarium jasnogórskie i duchowość maryjna w życiu księdza biskupa nominata?

Ja się nawracałem w bliskości Jasnej Góry. Jeszcze jako świecki student pedagogiki, przed obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej odkrywałem Jezusa. Dlatego, choć pochodzę z diecezji Łowickiej, całe swoje kapłaństwo ofiarowałem Częstochowie i Jasnej Górze. W swoim życiu po prostu doświadczyłem tego, że Matka Boża jest najbezpieczniejszą i najpewniejszą drogą do Jezusa.

Czy jest data święceń i zawołanie biskupie?

Sakra biskupia planowana jest na 24 czerwca o godz. 11.00 w archikatedrze częstochowskiej. Serdecznie zapraszam. Czytając zaś listy św. Pawła szukałem w nich jakiegoś programu dla swojej biskupiej posługi. W ostatnie dwa dni przeczytałem je wszystkie i zostało mi w sercu powtarzane przez św. Pawła tak często sformułowanie: „In Christo”. Tak, chciałbym po prostu nauczać, służyć „w Chrystusie”.

Dziękuję i Szczęść Boże w posłudze biskupiej.

BP KEP

Posłuchaj:

Zobacz też:
Proboszcz z Zawiercia – biskupem pomocniczym w Częstochowie

BRAK KOMENTARZY