Bp Galbas zachęca do udziału w „Rekolekcjach dla wszystkich”

11-11-2020
0
1525

Pozwólmy sobie spojrzeć na to, co dzieje się w nas i wokół nas w świetle Bożego Słowa – powiedział bp Adrian Galbas SAC, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, zachęcając do wzięcia udziału w „Rekolekcjach dla wszystkich” on-line. Ogólnopolskie rekolekcje rozpoczynają się w Święto Niepodległości, 11 listopada.  

„Bardzo siebie i was zachęcam do udziału w tych rekolekcjach, pozwólmy sobie spojrzeć na to, co dzieje się w nas i wokół nas w świetle Bożego Słowa. Niech to Słowo a nie jakiekolwiek inne, będzie naszą lampą, która nas poprowadzi i która zawsze pozwala wyjść z najgęstszego mroku. Bardzo serdecznie zapraszam od 11 do 13 listopada – na rekolekcje dla każdego” – podkreślił bp Adrian Galbas SAC w nagraniu wideo zachęcającym do wzięcia udziału w ogólnopolskich rekolekcjach on-line.

„Trzeba się nauczyć pewne sprawy przeżywać wolniej, spokojniej. Pozwolić, aby uspokoiły się emocje, aby móc je lepiej rozeznać, przemyśleć. A przede wszystkim pozwolić na to, aby do   naszej małej mądrości dotarła Jego wielka mądrość, Boska i nieskończona” – powiedział Przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Jego zdaniem okazją do tego mogą być właśnie wspólne rekolekcje na Jasnej Górze.


Rozpoczynające się w Święto Niepodległości „Rekolekcje dla wszystkich” są zwieńczeniem dziewięciodniowej modlitwy – Jasnogórskiej Nowenny w intencji pokoju i pojednania, która trwa od 3 listopada. Pierwszym punktem rekolekcji będzie konferencja on-line, która ukaże się na kanale YouTube Jasnej Góry 11 listopada o godz. 12.00. Jej temat to: „Wspólnota i pojednanie” a wygłosi ją bp Adrian Galbas SAC, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. W programie jasnogórskich „Rekolekcji dla wszystkich” zaplanowano także codziennie Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej o godz 20.00 i Apel Jasnogórski o 21.00. W pierwszym dniu rekolekcji, Eucharystii przewodniczyć będzie prymas Polski abp Wojciech Polak. Apel zaś  poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Drugiego dnia rekolekcji katechezę na temat „Prawda i dobro” o godz. 12.00 wygłosi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Tego dnia Mszy św. o godz. 20.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi bp Andrzej Czaja, biskup opolski, natomiast Apel Jasnogórski poprowadzi bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. W ostatnim dniu rekolekcji planowana jest katecheza bp. Edwarda Dajczaka, biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na temat „Miłość i Miłosierdzie”. Homilię podczas Mszy św. o godz. 20.00 wygłosi bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Apel Jasnogórski poprowadzi zaś ks. Dariusz Wilk CSMA – Przełożony Generalny Michalitów. Również w ramach rekolekcji, 12 listopada o godz. 21.30 zostanie przeprowadzona internetowa debata zatytułowana: „Podzieleni/połączeni”, w której oprócz Internautów wezmą udział: dominikanka z Domu Dla Chłopaków w Bronowicach s. Tymoteusza Gil, podróżnik i działacz społeczny Jan Mela oraz teolog i duszpasterz ks. Wojciech Węgrzyniak.

Wszystkie punkty rekolekcji będą transmitowane na kanale YouTube Jasnej Góry oraz w Radiu Jasna Góra.

Więcej informacji można znaleźć na stronie jasnagora.com, radiojasnagora.pl, a także w mediach społecznościowych pod hasztagiem #rekolekcjedlawszystkich.

BPJG/ BP KEP

Zobacz też:

>>Link do playlisty:
www.youtube.com/playlist?list=PLXUja6BNv4Jz9Q51gp9qGDW_X_u3kmhPa

>>Program rekolekcji 

Rekolekcje dla wszystkich (Jasna Góra, 11-13 listopada)

11 XI, temat: Wspólnota i pojednanie
katecheza – bp Adrian Galbas (godz. 12.00)
homilia – abp Wojciech Polak (Msza św. o godz. 20.00)
Apel – abp Wacław Depo

12 XI, temat: Prawda i dobro
katecheza – abp Grzegorz Ryś (godz. 12.00)
homilia – bp Andrzej Czaja (Msza św. o godz. 20.00)
Apel – bp Adrian Galbas

Debata internetowa „Podzieleni/połączeni” (godz. 21.30)
Uczestnicy: s. Tymoteusza Gil – dominikanka z Domu Dla Chłopaków w Bronowicach, Jan Mela – podróżnik i działacz społeczny, ks. Wojciech Węgrzyniak – teolog, duszpasterz, Internauci (więcej o Debacie – www.radiojasnagora.pl)

13 XI, temat: Miłość i miłosierdzie
katecheza – bp Edward Dajczak (godz. 12.00)
homilia – bp Andrzej Przybylski (Msza św. o godz. 20.00)
Apel – ks. Dariusz Wilk CSMA

BRAK KOMENTARZY