(Polski) Bp Galbas zachęca do udziału w „Rekolekcjach dla wszystkich”

11-11-2020
0
1524

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pozwólmy sobie spojrzeć na to, co dzieje się w nas i wokół nas w świetle Bożego Słowa – powiedział bp Adrian Galbas SAC, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, zachęcając do wzięcia udziału w „Rekolekcjach dla wszystkich” on-line. Ogólnopolskie rekolekcje rozpoczynają się w Święto Niepodległości, 11 listopada.  

„Bardzo siebie i was zachęcam do udziału w tych rekolekcjach, pozwólmy sobie spojrzeć na to, co dzieje się w nas i wokół nas w świetle Bożego Słowa. Niech to Słowo a nie jakiekolwiek inne, będzie naszą lampą, która nas poprowadzi i która zawsze pozwala wyjść z najgęstszego mroku. Bardzo serdecznie zapraszam od 11 do 13 listopada – na rekolekcje dla każdego” – podkreślił bp Adrian Galbas SAC w nagraniu wideo zachęcającym do wzięcia udziału w ogólnopolskich rekolekcjach on-line.

„Trzeba się nauczyć pewne sprawy przeżywać wolniej, spokojniej. Pozwolić, aby uspokoiły się emocje, aby móc je lepiej rozeznać, przemyśleć. A przede wszystkim pozwolić na to, aby do   naszej małej mądrości dotarła Jego wielka mądrość, Boska i nieskończona” – powiedział Przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Jego zdaniem okazją do tego mogą być właśnie wspólne rekolekcje na Jasnej Górze.


Rozpoczynające się w Święto Niepodległości „Rekolekcje dla wszystkich” są zwieńczeniem dziewięciodniowej modlitwy – Jasnogórskiej Nowenny w intencji pokoju i pojednania, która trwa od 3 listopada. Pierwszym punktem rekolekcji będzie konferencja on-line, która ukaże się na kanale YouTube Jasnej Góry 11 listopada o godz. 12.00. Jej temat to: „Wspólnota i pojednanie” a wygłosi ją bp Adrian Galbas SAC, przewodniczący Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. W programie jasnogórskich „Rekolekcji dla wszystkich” zaplanowano także codziennie Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej o godz 20.00 i Apel Jasnogórski o 21.00. W pierwszym dniu rekolekcji, Eucharystii przewodniczyć będzie prymas Polski abp Wojciech Polak. Apel zaś  poprowadzi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Drugiego dnia rekolekcji katechezę na temat „Prawda i dobro” o godz. 12.00 wygłosi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Tego dnia Mszy św. o godz. 20.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi bp Andrzej Czaja, biskup opolski, natomiast Apel Jasnogórski poprowadzi bp Adrian Galbas SAC, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. W ostatnim dniu rekolekcji planowana jest katecheza bp. Edwarda Dajczaka, biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego na temat „Miłość i Miłosierdzie”. Homilię podczas Mszy św. o godz. 20.00 wygłosi bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej. Apel Jasnogórski poprowadzi zaś ks. Dariusz Wilk CSMA – Przełożony Generalny Michalitów. Również w ramach rekolekcji, 12 listopada o godz. 21.30 zostanie przeprowadzona internetowa debata zatytułowana: „Podzieleni/połączeni”, w której oprócz Internautów wezmą udział: dominikanka z Domu Dla Chłopaków w Bronowicach s. Tymoteusza Gil, podróżnik i działacz społeczny Jan Mela oraz teolog i duszpasterz ks. Wojciech Węgrzyniak.

Wszystkie punkty rekolekcji będą transmitowane na kanale YouTube Jasnej Góry oraz w Radiu Jasna Góra.

Więcej informacji można znaleźć na stronie jasnagora.com, radiojasnagora.pl, a także w mediach społecznościowych pod hasztagiem #rekolekcjedlawszystkich.

BPJG/ BP KEP

Zobacz też:

>>Link do playlisty:
www.youtube.com/playlist?list=PLXUja6BNv4Jz9Q51gp9qGDW_X_u3kmhPa

>>Program rekolekcji 

Rekolekcje dla wszystkich (Jasna Góra, 11-13 listopada)

11 XI, temat: Wspólnota i pojednanie
katecheza – bp Adrian Galbas (godz. 12.00)
homilia – abp Wojciech Polak (Msza św. o godz. 20.00)
Apel – abp Wacław Depo

12 XI, temat: Prawda i dobro
katecheza – abp Grzegorz Ryś (godz. 12.00)
homilia – bp Andrzej Czaja (Msza św. o godz. 20.00)
Apel – bp Adrian Galbas

Debata internetowa „Podzieleni/połączeni” (godz. 21.30)
Uczestnicy: s. Tymoteusza Gil – dominikanka z Domu Dla Chłopaków w Bronowicach, Jan Mela – podróżnik i działacz społeczny, ks. Wojciech Węgrzyniak – teolog, duszpasterz, Internauci (więcej o Debacie – www.radiojasnagora.pl)

13 XI, temat: Miłość i miłosierdzie
katecheza – bp Edward Dajczak (godz. 12.00)
homilia – bp Andrzej Przybylski (Msza św. o godz. 20.00)
Apel – ks. Dariusz Wilk CSMA

NO COMMENTS