Kiedy kończy się formalny udział młodych w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, nie kończy się ich udział w tym, co dzieje się w Kościele i w Ojczyźnie – mówił bp Marek Solarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, 2 października w Warszawie.

W Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski miało miejsce spotkanie zapowiadające obchody 30-lecia reaktywacji KSM. Wzięli w nim udział bp Marek Solarczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. KSM, ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM, Patryk Czech, przewodniczący Prezydium Krajowej Rady KSM oraz Kamila Ciupińska, redaktor naczelna miesięcznika „Wzrastanie”.

Biskup Marek Solarczyk mówił m.in. o wielkim wkładzie, jaki przez ostatnie 30 lat KSM wniósł w życie Kościoła w Polsce.  Zwrócił uwagę na realizowane przez Stowarzyszenie hasło: „Przez cnotę, naukę i pracę służyć Bogu i Ojczyźnie – GOTÓW!” oraz pielęgnowanie przez KSM ideałów młodych ludzi. Przywołał słowa św. Jan Pawła II, który zachęcał, by młodzi nie rezygnowali ze swych ideałów.   Podkreślił też wagę formacji. Dodał, że młodzi zaangażowani w KSM to, co przeżywają w ramach Stowarzyszenia, wyrażają we wszystkich środowiskach, w których się znajdują.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, które działało już przed II wojną światową, reaktywowano w 1990 roku z inicjatywy papieża Jana Pawła II. Stowarzyszenie zrzesza około 10 tys. młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat. Głównym celem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan,  a także aktywne uczestnictwo we wspólnocie Kościoła i Ojczyzny.

Główne obchody jubileuszowe 30-lecia reaktywacji KSM będą miały miejsce 10 października. O godz. 9.00 będzie miała miejsce uroczystość złożenia kwiatów na grobie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego w archikatedrze warszawskiej. Następnie rozpocznie się gala jubileuszowa, podczas której KSM po raz pierwszy w historii przyzna specjalny Order za wybitną służbę Kościołowi i Ojczyźnie. O godz. 13.00 w katedrze warszawsko-praskiej rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce.

Obchody jubileuszu 30-lecia reaktywacji KSM objął patronatem Prezydent RP Andrzej Duda. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawuje abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

KSM/ BP KEP

Konferencja Prasowa KSM - 2 IX 2020 r.

BRAK KOMENTARZY