Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W sobotę, 1 września w Kościele katolickim już po raz czwarty obchodzony będzie Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Z tej okazji 31 sierpnia i 1 września w Asyżu, mieście św. Franciszka, będzie miała miejsce ogólnoświatowa, ekumeniczna modlitwa w intencji stworzenia.

„Jestem wdzięczny za różne inicjatywy, jakie w różnych miejscach przygotowały Kościoły partykularne, instytuty życia konsekrowanego i stowarzyszenia kościelne. Zapraszam wszystkich w sobotę do wspólnej modlitwy w intencji naszego wspólnego domu” – powiedział o Dniu Modlitw o Ochronę Stworzenia Ojciec Święty Franciszek podczas środowej audiencji generalnej, 29 sierpnia. Podkreślił, że dzień ten świętujemy “w jedności z naszymi prawosławnymi braćmi i siostrami przy wsparciu innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich”.

W tegorocznym przesłaniu na Światowy Dzień Modlitwy o Ochronę Świata Stworzonego Ojciec Święty Franciszek zwraca uwagę na kwestię wody, podstawowego dobra, które należy chronić i udostępnić wszystkim.

Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia obchodzony jest w Kościele katolickim od 2015 roku. Został ustanowiony przez papieża Franciszka w odpowiedzi na trwający kryzys ekologiczny. Modlitwa w Asyżu rozpocznie doroczną ogólnoświatową modlitwę i działania mające na celu ochronę Ziemi pod nazwą: Czas Stworzenia. W piątek po południu, wspólną refleksję na spotkaniu w Asyżu podejmą: bp Domenico Sorrentino, biskup Asyżu, ks. Bruno-Marie Duffé, Sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka z Watykanu, abp Bernard Ntahoturi, przedstawiciel arcybiskupa Canterbury i archim. Athenagoras Fasiolo, przedstawiciel Patriarchatu Ekumenicznego. W sobotę natomiast, na dziedzińcu Bazyliki św. Franciszka, swoje słowo wygłosi m.in. kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) i ks. Christian Krieger, przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich (CEC). Przywódcy głównych wyznań chrześcijańskich na świecie wydadzą też wspólną Deklarację. Na zakończenie spotkania podejmą oni wraz z pielgrzymami pierwsze kroki dziesiątej edycji Pielgrzymki Asyż/Gubbio, która symbolicznie zjednoczy się z pielgrzymką do COP24, przynosząc ducha św. Franciszka na światową konferencję klimatyczną ONZ w Polsce.

Czas Stworzenia będzie obchodzony na sześciu kontynentach. W Polsce wydarzenia z nim związane organizuje  m.in. Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu (REFA).

BP KEP

 

NO COMMENTS