Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Korony papieskie stanowią wotum wdzięczności za otrzymane łaski. To wyraz wdzięczności tych ludzi, którzy w Kodniu wyprosili i wypraszają łaski przez wstawiennictwo Królowej Podlasia – Matki Jedności – mówił o. Paweł Gomulak OMI podczas konferencji prasowej przed Jubileuszem 300-lat Koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. We wtorek 6 czerwca, w Auli I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Siedlcach odbyło się spotkanie z dziennikarzami, które wpisuje się w przygotowanie do sierpniowych wydarzeń.

Sanktuarium maryjne w Kodniu obchodzi 300. rocznicę papieskiej koronacji wizerunku Maryi. W historii Polski to trzecie takie wydarzenie, w obecnych granicach Polski to druga taka koronacja po Jasnej Górze w 1717 roku. Uroczystości w Kodniu odbyły się 15 sierpnia 1723 roku. Główne obchody jubileuszowe w Kodniu zaplanowano na 13-15 sierpnia 2023 roku z udziałem legata Ojca Świętego Franciszka oraz prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

O randze i znaczeniu zbliżających się uroczystości w Sanktuarium Królowej Podlasia mówił o. Paweł Gomulak – Koordynator Medialny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

– Aby zrozumieć rangę zbliżającego się wydarzenia, które wykracza poza teren naszego regionu – wschodniej Polski, trzeba poznać historię papieskich koronacji obrazów maryjnych. Kodeń historycznie, po Jasnej Górze i Trokach, jest trzecim miejscem, gdzie dokonała się papieska koronacja wizerunku Matki Bożej. Dlatego w tym wymiarze, ta uroczystość ma charakter ogólnokościelny. Z tej też okazji papież wyznaczył na te uroczystości legata – wskazał o. Gomulak.

Uroczystości w Kodniu są objęte patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Nie jest to obce dla historii Sanktuarium Kodeńskiego. W 1927 r. podczas powrotu cudownego obrazu z wygnania na Jasnej Górze, uroczystości te także były objęte patronatem ówczesnego prezydenta – Ignacego Mościckiego.

Jubileusz rozpocznie się w niedzielę 13 sierpnia. Ważnym elementem będzie odsłonięcie pomnika Powstańców Styczniowych na pamiątkę zwycięskiej bitwy w Kodniu. To właśnie po tym zrywie niepodległościowym, władze carskiej wysłały obraz Matki Bożej Kodeńskiej na Jasną Górę. Wygnanie trwało 52 lata. Natomiast o godz. 17:00 nastąpi premierowe wykonanie Oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej. Autorem jest Rafał Janiak. Koncert wykonają muzycy z Filharmonii Lubelskiej.

W poniedziałek 14 sierpnia, o godz. 12:00 w Bazylice Kodeńskiej będzie sprawowana Eucharystia na rozpoczęcie uroczystości odpustowych. Liturgii będzie przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. Powitanie legata papieskiego nastąpi tego dnia o godz. 16:30. Wieczorem, na Kalwarii w godzinach wieczornych wystąpi znany zespół „Siewcy Lednicy”.

Wtorek 15 sierpnia – to czas głównych uroczystości, podczas których nastąpi nałożenie nowych koron pobłogosławionych przez papieża Franciszka. Sumie odpustowej o godzinie 12.00 przewodniczyć będzie Legat Ojca Świętego. Na ten dzień, jak również na cały rok jubileuszowy, Stolica Apostolska ustanowiła specjalne odpusty.

Nowe korony zostały specjalne przygotowane na sierpniowe uroczystości. W koronie Matki Bożej został umieszczony kamień z Groty Bożego Narodzenia w Betlejem; natomiast w koronie Pana Jezusa znajduje się kamień ze wzgórza Golgoty w Jerozolimie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

W związku z przewidywanym większym napływem pielgrzymów zostały już podjęte działania organizacyjne ze strony władz lokalnych oraz służb mundurowych. O szczegółach będą informować organizatorzy.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM UROCZYSTOŚCI

Hasło: „Maryjo, Królowo Podlasia, Miłosierna Matko Jedności, łaski pełna, módl się za nami”

13.08.2023 – niedziela:

16.00 – Odsłonięcie pomnika Powstańców Styczniowych na pamiątkę zwycięskiej bitwy w Kodniu. Do udziału w tych uroczystościach została zaproszony Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

17.00 – Oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej w Bazylice w wykonaniu Filharmonii Lubelskiej.

14.08.2023 – poniedziałek:

9.00 – Powitanie przed Bazyliką Konnej Pielgrzymki w Hołdzie Kawalerii Rzeczpospolitej

12.00 – Eucharystia na rozpoczęcie uroczystości odpustowych (Bazylika) – bp Kazimierz Gurda

16.00 – Droga krzyżowa (Kalwaria)

16.30 – Przywitanie Legata Papieskiego (Bazylika)

17.00 – Nieszpory maryjne (Bazylika)

17.45 – Procesja maryjna z Bazyliki na Kalwarię

18.00 – Eucharystia – abp Mieczysław Mokrzycki (Kalwaria), oprawa muzyczna – chór chłopięcy „Poznańskie Słowiki”

20.00 – Procesja różańcowa ze świecami (Kalwaria)

21.00 – Apel Maryjny Podlasia (Kalwaria)

21.45 – Modlitwa i koncert „Siewcy Lednicy” (Kalwaria)

15.08.2023 – wtorek:

0.00 – Pasterka Maryjna (Kalwaria) – Prowincjał Polskiej Prowincji, o. Marek Ochlak OMI – następnie nocne czuwanie u stóp Pani Podlasia

5.30 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (Bazylika)

6.00 – Eucharystia z homilią (Bazylika)

8.00 – Eucharystia z homilią (Bazylika)

9.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia (Kalwaria)

9.30 – Eucharystia z udziałem Przyjaciół Misji Oblackich (Kalwaria) – bp Radosław Zmitrowicz OMI

11.30 – Procesja z Bazyliki na Kalwarię z cudownym obrazem Matki Bożej Kodeńskiej

12.00 – Nałożenie koron i suma odpustowa pod przewodnictwem Legata Papieskiego z udziałem Episkopatu Polski (Kalwaria). Poświęcenie ziół i procesja Maryjna z Kalwarii do Bazyliki

16.15 – Pożegnanie Legata Papieskiego

16.30 – Nieszpory Maryjne (Bazylika)

17.00 – Msza św. z homilią (Bazylika)

20.30 – Różaniec (Bazylika)

21.00 – Apel Maryjny Podlasia i zasłonięcie cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Zakończenie uroczystości odpustowych (Bazylika).

AKREDYTACJA DZIENNIKARSKA

Akredytacje dziennikarskie można składać do 15 lipca 2023 roku. Wzór i zakres zostaną podany na stronie Polskiej Prowincji (oblaci.pl) oraz Sanktuarium Maryjnego w Kodniu (koden.oblaci.pl). Wraz z akredytacją otrzymuje się kartę wjazdu do centrum Kodnia.

Osoba odpowiedzialna do kontaktu w sprawach obsługi medialnej jubileuszu oraz informacji ogólnej:

o. Paweł Gomulak OMI Koordynator Medialny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej tel. 503 188 782 mail: info@oblaci.pl

Diecezja Siedlecka