Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W czwartek 13 kwietnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, święto państwowe wprowadzone uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 14 listopada 2007 r. W ramach tegorocznych obchodów odbędzie się szereg uroczystości, związanych z upamiętnieniem kapelanów wojskowych, którzy towarzyszyli żołnierzom i zostali zamordowani na Wschodzie. W tym roku przypada 80. rocznica odkrycia masowych grobów polskich oficerów i ujawnienia zbrodni.

12 kwietnia w Sejmie RP pod patronatem Marszałek Sejmu Elżbiety Witek odbyła się konferencja naukowa poświęcona „Kapelanom Katyńskim” z udziałem historyków, m.in. prof. Andrzeja Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

13 kwietnia, w Hali Dworca Centralnego w Warszawie o godz. 10.30 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Gdziekolwiek cię poślą, pójdziesz…”, na której zaprezentowane zostaną biogramy dziesięciu kapelanów (siedmiu katolickich, jednego prawosławnego, jednego ewangelickiego i jednego wyznania mojżeszowego) zamordowanych w ramach Zbrodni Katyńskiej. Wystawa, którą objął patronatem honorowym wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, będzie prezentowana do końca kwietnia. Ekspozycja powstała z inicjatywy Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, a pomoc w jej realizacji okazał Wojskowy Instytut Wydawniczy.

Tego samego dnia o godz. 17 w Muzeum Niepodległości w Warszawie (al. Solidarności 62) odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Kapelani Golgoty Wschodu” w reżyserii Bogusławy Stanowskiej-Cichoń, upamiętniającego duszpasterzy Wojska Polskiego, zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Twerze. Film powstał przy udziale Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich oraz dzięki dofinansowaniu Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W tym samym dniu o godz. 19.15 film będzie wyświetlany w Muzeum Historycznym Skierniewic w Skierniewicach.

W piątek o godz. 15 w katedrze polowej Wojska Polskiego (ul. Długa 13/15) odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej. Eucharystii przewodniczyć będzie biskup polowy Wiesław Lechowicz. Z kolei w sobotę Mszy św. sprawowanej w intencji ofiar zbrodni w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. Eucharystia sprawowana będzie o godz. 12. Kazanie wygłosi biskup polowy Wiesław Lechowicz. Odbędzie się też odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej katolickich kapelanów katyńskich w Panteonie Wielkich Polaków.

Znane są 33 nazwiska kapelanów, którzy zostali zamordowani w ramach Zbrodni Katyńskiej. Wśród nich było 24 księży katolickich, dwóch kleryków, jeden ksiądz greckokatolicki, po jednym pastorze Kościoła ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego, trzech duchownych prawosławnych i jeden wyznania mojżeszowego. Upamiętnieniem kapelanów zajmuje się powstałe w 2018 r. przy katedrze polowej Stowarzyszenie Pamięć Kapelanów Katyńskich, inicjator powstania kilkudziesięciu tablic upamiętniających poszczególnych duchownych w kraju i zagranicą, m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Krzysztof Stępkowski/www.ordynariat.wp.mil.pl

 

 

NO COMMENTS