(Polski) 137. Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba

04-08-2019
0
1099

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W Minneapolis w stanie Minnesota rozpocznie się Najwyższa Konwencja Rycerzy Kolumba. Jest to trzydniowe spotkanie członków największej świeckiej organizacji katolickiej z całego świata. 

Wydarzenie rozpocznie się 6 sierpnia o 16:30 czasu polskiego uroczystą mszą świętą otwarcia, którą sprawował będzie abp Bernard A. Hebda – arcybiskup metropolita Saint Paul i Minneapolis. Po mszy św. rozpocznie się pierwsza sesja obrad, którą otworzy uroczyste Przemówienie Najwyższego Rycerza. Carl Anderson podsumuje ostatnie 12 miesięcy formacyjnej i charytatywnej działalności Zakonu. Dalsze obrady, gale wręczenia nagród oraz wydarzenia liturgiczne będą trwały przez trzy dni. W wydarzeniach w Minneapolis uczestniczy także polska delegacja Rycerzy na czele z Delegatem Stanowym Tomaszem Wawrzkowiczem.

Swoje pozdrowienia do uczestników skierował m.in. Prezydent RP Andrzej Duda. W czasie jesiennych uroczystości związanych z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową Prezydent Duda przyjął Carla Andersona w Pałacu Prezydenckim. Prezydent Duda wyraził wdzięczność za zaangażowanie Rycerzy przede wszystkim w pomoc osobom poszkodowanym w wyniku nawałnic na Pomorzu w 2017 roku.

Zakon Rycerzy Kolumba poinformował już, że rok 2018 był rekordowy pod kątem działalności charytatywnej. Organizacja przekazała na cele dobroczynne ponad 185 mln dolarów, a sami członkowie organizacji spędzili łącznie niemal 77 milionów godzin na pracy w służbie Kościołowi i potrzebującym.

Na ten wynik złożyła się także postawa Rycerzy Kolumba w Polsce. Z inicjatywy Rycerzy w naszym kraju trwa peregrynacja Ikony Matki Bożej Wspomożycielki Prześladowanych Chrześcijan. Wizerunek odwiedził już kilkaset polskich parafii, angażując lokalne wspólnoty w liturgiczne dzieło połączone z charytatywną akcją na rzecz chrześcijan prześladowanych na Bliskim Wschodzie.

Jednym z jej elementów była marcowa wizyta w Polsce melchicko-katolickiego arcybiskupa Aleppo w Syrii, Jean-Clémenta Jeanbarta, zorganizowana we współpracy z Pomocą Kościołowi w Potrzebie. Zgromadzone dzięki tej wizycie fundusze w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych zostały przekazane syryjskiemu duchownemu na pokrycie najpilniejszych potrzeb lokalnych chrześcijan.

Rycerze w Polsce angażują się także między innymi na rzecz działań pro-life oraz wspierają potrzebujące wspólnoty rodaków na Litwie i w Ukrainie.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,96 miliona członków. W Polsce obecni są od ponad 13 lat i liczą ponad 5,5 tys. członków działających w 116 radach na terenie 28 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 roku Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót Sługi Bożego ks. McGivney’a i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.

NO COMMENTS