(Polski) 1,4 tys. seminarzystów na ogólnopolskiej pielgrzymce

0
183

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Z udziałem 1,4 tys. kleryków na Jasnej Górze odbyła się 6. Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych. Tradycyjnie, co 5 lat, alumni i wychowawcy wszystkich seminariów diecezjalnych i zakonnych w Polsce spotykają się u Matki Bożej. Tym razem w święto Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana przybyli pod hasłem: „W duchu Chrystusa Sługi”. Szczególnym gościem pielgrzymki był prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa, kard. Lazarus You Heung-sik.

Najważniejszym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona w języku łacińskim w jasnogórskiej Bazylice. Eucharystii przewodniczył kard. Lazarus You Heung-sik. W homilii przestrzegał, by daru Bożej łaski nie redukować do obowiązku i nie traktować Ewangelii jako czystej powinności do wykonania, zapominając o sile, którą tylko Jezus może dać. – Nie zapominajcie, że w Ewangelii pierwszy jest sługą wszystkich – mówił kaznodzieja. Podkreślał, że Maryja jest najlepszą wychowawczynią przyszłych kapłanów, a Jasna Góra miejscem Jej szczególnej opieki. – Pamiętajcie o tym, to jest nasza Kana Galilejska, gdzie możemy się zawsze odnaleźć z tą pewnością, że zostaniemy przyjęci i przytuleni przez Matkę Niebieską, która chce was, przyszłych prezbiterów wychowywać do naśladowania Jezusa – mówił w homilii gość z Watykanu.

W rozmowie z @JasnaGóraNews Lazarus You Heung-sik podkreślił, że istotnym jest aby, zarówno seminarzyści, jak i wszyscy chrześcijanie żyli Słowem Bożym. – Być chrześcijaninem, to znaczy żyć Słowem, kto tego nie robi, nie jest chrześcijaninem. Jezus powiedział, że kto żyje Słowem Bożym, zbuduje dom na skale, lecz jeśli nie wprowadza się Słowa w życie, buduje się dom na piasku. Dlatego tak ważnym jest, aby seminarzyści, którzy później staną się księżmi, prawdziwie żyli Słowem Bożym. W konsekwencji będą zdolni do miłości bliźniego i formowania komunii, dlatego Kościół i cała ludzkość może stać się rodziną – podkreślał kardynał. Przyznał, że również dla niego życie słowem Jezusa i Jego przykładem zawsze czyni go lepszym i uczy kochać innych.

– Ten kto służy, bardzo uważnie słucha i nie osądza, ale dostrzega osobę. Kto służy musi dzielić się swoim z innymi, kto służy kocha wszystkich, dlatego, że Jezus tak czynił, a my pragniemy czynić to samo na Jego wzór. To jest źródło naszej radości i pokoju – wyjaśniał prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Duchowieństwa, nawiązując do hasła pielgrzymki „W duchu Chrystusa Sługi”.

Mszę św. koncelebrowali m.in.: abp Wojciech Polak, Prymas Polski, przewodniczący Komisji Duchowieństwa KEP; członkowie Komisji Duchowieństwa KEP abp Wacław Depo oraz bp Andrzej Przybylski, bp Krzysztof Włodarczyk, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie.

– Kapłaństwo to służba i dyspozycyjność dla Jezusa i drugiego człowieka. Kapłaństwo to wierna służba, która może być pełniona tylko wówczas, gdy ten, który służy, cały oddaje się temu, komu służy, dzięki wrażliwości na jego potrzeby – powiedział w słowach powitania o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów.

Mszę św. na Jasnej Górze poprzedziła procesja z archikatedry. Na zakończenie pielgrzymki seminarzyści dokonali aktu zawierzenia Matce Bożej.

Prymas Polski abp Wojciech Polak podziękował wszystkim za udział w pielgrzymce na Jasną Górę. Życzył łaski spojrzenia na Chrystusa Sługę i by nigdy Go z oczu nie stracić.

O kształtowaniu ducha służby jako wyzwaniu dla formatorów mówił w rozmowie z @JasnaGóraNewso. Mariusz Tabulski, rektor WSD OO. Paulinów na Skałce. – Każdy kapłan w pierwszej kolejności ma upodobnić się do Chrystusa, który powiedział, że jest sługą i umył swoim uczniom nogi. I to jest zasadnicza misja dla nas formatorów, aby w przyszłych kapłanach wykształcić ducha służby, by potem mogli w tym duchu służyć Kościołowi – powiedział o. Tabulski.

Salwatorianin kleryk Marek Jankowski z drugiego roku podkreślił, że pielgrzymka na Jasną Górę, to czas zawierzenia drogi kapłańskiej Maryi, umocnienia w gronie powołanych, radości wiary i wspólnej modlitwy. Szymon Makowski kleryk z diec. świdnickiej wskazał na ważny dla niego duchowy wymiar pielgrzymki, też wymiany doświadczeń i doświadczenie jedności w powołaniu.

Do przyjęcia sakramentu kapłaństwa przygotowuje się w seminariach diecezjalnych i zakonach w Polsce prawie 2 tys. alumnów.

Mirosława Szymusik/ Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Więcej

NO COMMENTS