Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Na całym świecie 15 października jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach.

W wielu miastach w Polsce z okazji Dnia Dziecka Utraconego odprawiane są Msze św. w intencji zmarłych dzieci oraz ich rodziców, organizowane są też spotkania, podczas których rodzice mogą m.in. podzielić się swoim bólem z osobami, które również przeżyły śmierć dziecka.

Jak informuje Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin, tuż przed Dniem Dziecka Utraconego, 11 października o godz. 19.00 odbędzie się też spotkanie online nt. wspierania osób w sytuacji szeroko rozumianej straty i żałoby. Zapisy na webinar odbywają się przez stronę www.webinary.pro-life.pl. Z okazji Dnia Dziecka Utraconego prowadzące webinar przygotowały również publikację pt. “Jesteś. Doświadczenie poronienia”. Można ją m.in. bezpłatnie pobrać ze strony www.pro-life.pl.

Obchody Dnia Dziecka Utraconego pierwszy raz zorganizowano w 1988 r. w Stanach Zjednoczonych. Ma on na celu uwrażliwienie społeczeństwa oraz zmianę stereotypów, jeśli chodzi o podejście do tak traumatycznego wydarzenia, jakim jest poronienie. Datę obchodów ustalono na 15 października, ponieważ licząc umownie od 1 stycznia, tyle trwałaby ciąża.

***

Akt zawierzenia zmarłego dziecka Bożemu Miłosierdziu

(do prywatnego odmawiania)

Jezu Miłosierny, Ty poleciłeś swoim Apostołom: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże (Mk 10,15). Ty z miłością kładłeś na dzieci ręce i błogosławiłeś je. Zachęceni Twoim przykładem składamy dziś w Twym Najmiłosierniejszym Sercu nasze dziecko, którego śmierć opłakujemy. Odpowiadamy w ten sposób na Twoje wezwanie, które przekazałeś świętej siostrze Faustynie: Dziś sprowadź Mi dusze ciche i pokorne, i dusze małych dzieci, i zanurz je w miłosierdziu moim. Dusze te są najwięcej podobne do serca mojego, one krzepiły Mnie w gorzkiej konania męce; widziałem je jako ziemskich aniołów, które będą czuwać u moich ołtarzy, na nie zlewam całymi strumieniami łaski. Łaskę moją jest przyjąć zdolna tylko dusza pokorna, dusze pokorne obdarzam swoim zaufaniem (Dzienniczek, nr 1220). Ośmieleni, Jezu, Twoją dobrocią pokornie prosimy: przyjmij nasze dziecko do wspólnoty zbawionych i pozwól mu oglądać swoje Oblicze. Ty, który płakałeś nad śmiercią przyjaciela Łazarza, spójrz z miłością również na nas, rodziców/dziadków tego dziecka, oraz wszystkich dotkniętych jego stratą. Napełnij nas nadzieją na spotkanie z naszym dzieckiem w wieczności w domu kochającego Ojca. Jezu Miłosierny, z ufnością prosimy: ulecz nasze zranienia, ratuj od rozpaczy, uwolnij od bólu i cierpienia, usuń lęki z naszego serca i obdarz nas Twoim pokojem.

Maryjo, Matko Pocieszenia, otul swoim macierzyńskim płaszczem nasze dziecko i przedstaw je Miłosiernemu Bogu. Ty, która bezgranicznie zaufałaś, naucz także nas ufności w tych trudnych chwilach pożegnania i rozłąki z ukochanym dzieckiem. Amen.

Miejsca, gdzie można uzyskać pomoc:

Stowarzyszenie Rodziców po Poronieniu: www.poronienie.pl

Organizacja „Dlaczego”: www.dlaczego.org.pl

Wspólnota Rodziców po Stracie Dziecka: www.stratadziecka.pl

KODR/ BP KEP

Zobacz też: Webinar pt. “To było ważne. Porozmawiajmy o poronieniu”

NO COMMENTS