Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

“W obliczu zagrożeń pokoju, jakie niesie współczesny świat podzielony konfliktami  i wstrząsany zbrojnym terrorem,  wyznawcy judaizmu i chrześcijanie powinni stać się świadkami prawdy, że tylko Bóg jest źródłem prawdziwego pokoju” – napisał bp Rafał Markowski, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem w słowie na XXI Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Będzie on obchodzony 17 stycznia 2018 r. pod hasłem “Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57, 19).

O tym, że zamiarem najbliższego Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce jest przypomnienie, że judaizm to religia, w której jedną z najważniejszych wartości jest pokój, mówił bp Rafał Markowski podczas spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w piątek 15 grudnia. Podkreślił, że pokój rodzi w człowieku harmonię z samym sobą, z drugim człowiekiem, ze światem, z Bogiem. Wskazywał, że pragnienie pokoju łączy chrześcijaństwo i judaizm.

Posłuchaj:

W trakcie spotkania została zaprezentowana książka „Nie ma rzeczy niemożliwych. Rozmowy z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski”. “W tej książce widać człowieka wiary” – mówił prof. Jan Grosfeld. Zaznaczył, że nasza religia potrzebuje świadków wiary żydowskiej, by mogła się rozwijać.

Michael Schudrich wspominał m.in., że dialogu z innymi nauczył go ojciec. “Warto spotkać inne” – powiedział. Mówiąc o Polsce i Polakach, podkreślił, że jest to naród otwarty na zmiany, który chce budować nowe w oparciu o stare. “Dla mnie to błogosławieństwo, że jestem tutaj” – powiedział.

„Od czasów Soboru Watykańskiego II i nauczania Jana Pawła II jest jasne, że katolik ma obowiązek studiować, rozumieć i szanować judaizm. I to sprawia, że my, Żydzi, mamy obowiązek i chcemy być otwarci. Dzień Judaizmu nauczył nas w jaki sposób budować tę otwartość. To dla mnie niezwykle ważne” – podkreślał rabin Schudrich.

21. Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce

***
Główne obchody XXI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce odbędą się w Warszawie od 16 do 21 stycznia pod hasłem „Pokój! Pokój dalekim i bliskim” (Iz 57,19). Modlitwie 17 stycznia będą przewodniczyli m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich. Głównym nabożeństwem będzie Liturgia Słowa, sprawowana w środę 17 stycznia w warszawskiej archikatedrze św. Jana pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza. Tego dnia rano chrześcijanie i żydzi będą też modlić się wspólnie przy zbiorowej mogile Żydów z getta warszawskiego, znajdującej się na cmentarzu żydowskim przy ul. Okopowej, a także w warszawskiej synagodze im. Nożyków, gdzie odprawiona zostanie hawdala – modlitwa na zakończenie szabatu (20 stycznia).

Dzień Judaizmu w Kościele Katolickim obchodzony jest w Polsce od 1998 r. Decyzją Konferencji Episkopatu Polski obchody te odbywają się 17 stycznia – tj. w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jest to czas modlitwy i refleksji podejmowanych przez chrześcijan i żydów w oparciu o Pismo Święte, nauczanie Kościoła Katolickiego i wspólną historię łączącą wyznawców obu religii.

KAI/BPKEP

 

NO COMMENTS