(Polski) 19. Forum Młodzieży Szkół Katolickich na Jasnej Górze

0
1802

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Z udziałem około dwóch tysięcy uczniów w jasnogórskim sanktuarium, we wtorek 24 września, miało miejsce 19. Forum Młodzieży Szkół Katolickich. Myślą przewodnią spotkania były słowa zaczerpnięte z 1 Listu do Koryntian: „Wszystkie wasze sprawy niech się dokonują w miłości!”. Nad przebiegiem spotkania czuwał ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.

Młodzież zgromadziła się w Sali o. Kordeckiego, gdzie konferencję ‘O Miłości’ wygłosił ks. dr Wojciech Węgrzyniak. Następnie swoim świadectwem wiary podzieliła się rodzina Chorosińskich. „Od lat organizujemy Forum – mówi Maria Chodkiewicz , członek Zarządu Rady Szkół Katolickich – Jest to bardzo cenne przedsięwzięcie, wspomagające formację i wychowywanie młodzieży szkół katolickich. To spotkanie ma wymiar z jednej strony formacyjny, z drugiej też wspólnotowy, żeby młodzież poczuła się razem, że ci, którzy uznają wartości, chcą w tych wartościach się zakorzenić, nie są pojedynczymi osobami czy pojedynczymi szkołami, tylko tworzymy wspólnotę, jest nas więcej”.

Mszy św. w jasnogórskiej bazylice o godz. 13.30 przewodniczył bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich. „Można spędzić swoją młodość w rozkojarzeniu, prześlizgując się po powierzchni życia, ospale, będąc niezdolnym do pielęgnowania głębokich relacji, niezdolnym do tego, żeby wejść w istotę ducha, istotę życia, i w ten sposób przygotowujemy sobie przyszłość ubogą, bez treści, ale można też spędzić młodość pielęgnując to co piękne, wspaniale przygotowując się tym samym na przyszłość pełną życia, wewnętrznego duchowego bogactwa” – mówił podczas homilii bp Mendyk.  „Pamiętajmy, kiedy czyta się słowa Boże dokonuje się coś niezwykłego, bo Bóg przez swoje słowo z dorosłym rozmawia jak człowiek dorosły, z młodzieńcem rozmawia jak młodzieniec. Jezus jest młodym pośród młodych, aby stawać się ich wzorem i uświęcać ich dla Boga”.

Na zakończenie Eucharystii złożono Akt Zawierzenia Szkolnictwa Katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski. W programie pielgrzymki znalazła się także Adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Droga Krzyżowa na Wałach jasnogórskich.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / es

www.jasnagora.com

NO COMMENTS