Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W niedzielę 19 listopada br. przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Krajowe Duszpasterstwo Kierowców oraz MIVA Polska zachęcają w tym dniu do szczególnej pamięci i modlitwy w intencji ofiar wypadków oraz do okazywania troski osobom poszkodowanym na drogach.

Krajowe Duszpasterstwo Kierowców i Stowarzyszenie MIVA Polska, które w 2006 roku zainicjowały obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Polsce, zachęcają co roku w trzecią niedzielę listopada do modlitwy, w parafiach i miejscach kultu, za zmarłych i rannych w wypadkach drogowych oraz do okazywania bliskości, współczucia i życzliwego wsparcia wobec osób poszkodowanych na drogach.

W obchody Dnia Pamięci włącza się również wiele instytucji i organizacji działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze. Tego dnia wybrzmiewa apel do wszystkich użytkowników drogi o odpowiedzialne i mądre korzystanie z pojazdów. Jest to także szczególna okazja, by okazać wdzięczność tym, którzy ratują życie na drogach.

Owocem obchodów Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych w Polsce jest powstanie pomnika upamiętniającego ofiary wypadków w Zabawie k. Tarnowa, przy Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny. Monument „Przejście” powstał w 2012 roku wraz z aleją pamięci. To właśnie w Zabawie odbywają się co roku główne obchody Dnia Pamięci. W tym roku oprócz Mszy św. w intencji ofiar wypadków i ich rodzin organizowane będą m.in. warsztaty psychologiczne dla poszkodowanych w wypadkach drogowych, spotkanie przy pomniku „Przejście”, posadzenie „Drzewa pamięci”.

Obchody z udziałem MIVA Polska odbędą się w parafii pw. Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. Mszy św. w intencji ofiar wypadków drogowych, o godz. 12:30, przewodniczył będzie i okolicznościową homilię wygłosi ks. Jerzy Kraśnicki, dyrektor MIVA Polska, z-ca krajowego duszpasterza kierowców.

Szczegółowy program: <<Obchody Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych 2023r.

******************

Do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako corocznego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych zaprosiło społeczność międzynarodową Zgromadzenie Ogólne ONZ 26 października 2005 r. Dzień ten, którego obchody zostały zainicjowane przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku, ma przypominać o tragediach ofiar wypadków drogowych − nie tylko osób, które poniosły śmierć czy doznały obrażeń ciała, ale również ich rodzin i przestrzegać przed nierozważną jazdą.

****************

Wypadki drogowe w Polsce:

W 2022 roku na polskich drogach wydarzyło się 21 322 wypadów drogowych, – jak podają statystyki policyjne – w których śmierć poniosło 1896 osób (spadek o 15,5 % w stosunku do 2021), 24 743 odniosło rany, w tym 7 541 ciężkie.

W 2023 roku, od początku stycznia do końca października, wydarzyło się w Polsce 17 290 wypadków. Zginęło w nich 1411 osób, a rannych zostało 19 486 osób. Najwięcej ofiar – w sierpniu. Najwięcej wypadków spowodowali kierowcy w wieku 25-39 lat.

****************

Coroczne inicjatywy MIVA Polska z okazji Światowego Dnia pamięci Ofiar Wypadków Drogowych:

„Odblaski Życia”: Z okazji Światowego Dnia Pamięci MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców przypomina i apeluje o używanie elementów odblaskowych przez pieszych po zmroku, zwłaszcza poza terenem zabudowanym. MIVA Polska nazywa je „Odblaskami Życia” – „Świeć i żyj!”

„Misyjne wypominki”: przez cały listopad w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie z inicjatywy MIVA Polska trwają modlitwy wypminkowe z upamiętnieniem ofiar wypadków oraz codzienna Msza św. za wszystkich zmarłych;

„Ratujemy życie – misyjny ambulans” – MIVA Polska organizuje wsparcie na zakup ambulansu do misyjnych szpitali i Ośrodków Zdrowia w celu ratowania życia ludzkiego. W 2023 roku realizowany jest przez MIVA Polska projekt na zakup terenowego ambulansu do Szpitala Serca  Jezusowego w Katondwe w Zambii. Szpital prowadzą polskie siostry misjonarki ze Zgromadzenia Służebniczek Starowiejskich.

Więcej informacji na: www.miva.pl, www.duszpasterstwokierowcow.pl

ks. Jerzy Kraśnicki/ BP KEP