Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, w Kościele Powszechnym już po raz 26. jest obchodzony Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To dzień szczególnej pamięci o osobach, które całkowicie ofiarowały swoje życie Panu Bogu. Zakonnicy, siostry zakonne i inne osoby konsekrowane odnawiają tego dnia swoje śluby, a w kościołach zbierane są datki na rzecz zakonów klauzurowych.

W swoim tegorocznym liście do osób konsekrowanych w Polsce przewodniczący ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego KEP bp Jacek Kiciński CMF napisał, że posłaniem osób konsekrowanych jest nieustanne przypominanie, że doczesność nie jest celem, ale drogą prowadzącą do celu – życia wiecznego. „Osoby konsekrowane, żyjąc na ziemi, pragną mieć wzrok utkwiony w niebo. Poprzez ewangeliczne rady: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, pokazują nam, że choć jesteśmy zanurzeni w doczesności, to celem naszego życia jest Królestwo Niebieskie” – czytamy w liście zatytułowanym „Komunia, uczestnictwo i misja w życiu osób konsekrowanych”. Bp Kiciński podkreślił w nim, że Światowy Dzień Życia Konsekrowanego jest okazją do tego, by podziękować za dar powołania osób konsekrowanych.

List z okazji Dnia Życia Konsekrowanego

W Polsce jest obecnie ponad 30 tysięcy osób konsekrowanych. Ponad 16 tysięcy to siostry z tzw. czynnych zgromadzeń żeńskich. Około 11 tysięcy osób konsekrowanych to zakonnicy. W klasztorach kontemplacyjnych żyje około 1250 mniszek. Oprócz tego ponad tysiąc osób gromadzą instytuty świeckie, prawie 750 osób wybrało zaś indywidualną formę życia konsekrowanego – są to dziewice konsekrowane, wdowy i pustelnicy.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego zgodnie z decyzją Jana Pawła II obchodzony jest od 1997 roku.  W Kościele rzymskokatolickim przypada w święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, zaś w Kościele greckokatolickim w dniu Spotkania Pańskiego, 15 lutego. Jego obchody, jak pisał św. Jan Paweł II w orędziu do biskupów świata z okazji pierwszego Dnia Życia Konsekrowanego, „mają pomóc całemu Kościołowi w coraz pełniejszym dostrzeganiu wartości świadectwa osób, które wybrały drogę wiernego naśladowania Chrystusa poprzez praktykowanie rad ewangelicznych; zarazem dla samych osób konsekrowanych będą właściwą okazją odnowienia przyrzeczeń oraz ożywienia uczuć, które powinny inspirować ich oddanie się Panu”.

BP KEP

Zobacz też: Osoby konsekrowane o synodalności (relacja z konferencji prasowej, dane statystyczne)

Nagrania archiwalne nt. życia konsekrowanego:

Zdjęcie ilustracyjne: BP KEP

NO COMMENTS