Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, 2 maja, na Jasnej Górze odbędą się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Tematem przewodnim spotkania będzie przygotowanie do XVI Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów oraz dokument końcowy spotkania kontynentalnego w Pradze.

Bp Artur G. Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, zaznaczył, że jednym z kluczowych zagadnień zebrania Rady Stałej będzie XVI Ogólne Zgromadzenie Synodu Biskupów. „Jesteśmy w trakcie Synodu o synodalności w całym Kościele powszechnym. Przeszliśmy etap diecezjalny, krajowy, a ostatnim wydarzeniem w pierwszych miesiącach tego roku było spotkanie synodalne na poziomie kontynentalnym, które miało miejsce w Pradze” – stwierdził bp Miziński.

Sekretarz generalny KEP przypomniał, że w ostatnich tygodniach opublikowany został dokument końcowy spotkania kontynentalnego w Pradze. „Chcemy pochylić się nad tym dokumentem, aby odpowiednio przygotować się, jako Kościół w Polsce, do kolejnego etapu, który będzie miał miejsce jesienią na poziomie powszechnym Kościoła w Rzymie, i w którym będą brać udział także delegaci Konferencji Episkopatu Polski” – podkreślił.

Bp Miziński zaznaczył, że „wytyczne, które znajdujemy w tym dokumencie, posłużą także w codziennej posłudze w Kościele w Polsce, ażeby misja Kościoła była przeżywana w wymiarze synodalnym, czyli uczestniczenia wszystkich ochrzczonych w dziele, któremu służy Kościół Jezusa Chrystusa”.

Sekretarz Generalny KEP dodał, że oprócz głównego tematu zostaną poruszone na Radzie Stałej inne kwestie dotyczące działalności Kościoła, zmiany w poszczególnych gremiach oraz zagadnienia będące wyzwaniami, przed którymi staje Kościół.

Biskupi uczestniczący w obradach Rady Stałej oraz inni członkowie Episkopatu, którzy do nich dołączą, będą uczestniczyć następnego dnia w obchodach uroczystości NMP Królowej Polski na szczycie jasnogórskim. Eucharystii o godz. 11 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP