Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych, 24 maja, przypada Światowy Dzień Modlitw za Kościół w Chinach. W tym kraju jest to liturgiczne święto Matki Bożej z Sheshan – narodowego sanktuarium maryjnego.

W Polsce obchody Dnia Modlitw za Kościół w Chinach przygotowuje powołane w 2011 roku Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ, które m.in. pomaga w kształceniu w naszym kraju chińskich sióstr zakonnych i kleryków. W ramach tegorocznych obchodów, 24 maja o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w bazylice św. Krzyża w Warszawie, na Krakowskim Przedmieściu. Po Eucharystii, w dolnym kościele, będzie miało miejsce spotkanie “Wspomnienie o Fu Duo (傅鐸)” poświęcone śp. Stanisławowi Tworzydło, w którego pracowni sztuki użytkowej w Warszawie studiowały siostry zakonne z Chin. Obecnie pracują w Chinach, robiąc mozaiki i dekorując kościoły.

“W Chinach nie ma wolności religijnej, ciągle są napięcia między Watykanem a Pekinem. Stąd tamtejsi katolicy potrzebują szczególnej modlitwy i o nią proszą” – podkreśla o. Jacek Gniadek SVD, prezes Stowarzyszenia Sinicum. “Sami potrzebowaliśmy pomocy z Zachodu, kiedy byliśmy pod reżimem komunistycznym, dlatego mamy dług wdzięczności i powinniśmy pomagać narodom i Kościołom, które są teraz prześladowane” – mówi o. Gniadek. Zachęca też do pomocy Kościołowi w Chinach zarówno modlitewnej, jak i materialnej, za pośrednictwem stowarzyszenia Sinicum.

Doroczny dzień szczególnej modlitwy za Kościół w Chinach ustanowił w 2007 roku papież Benedykt XVI w „Liście do chińskich katolików”. “Kościół katolicki, który jest w Chinach, ma misję nie polegającą na zmianie struktur lub administracji państwa, ale na głoszeniu ludziom Chrystusa, Zbawiciela świata. (…) Nie może też jednak i nie powinien pozostawać na marginesie w walce o sprawiedliwość. Musi włączyć się w nią przez argumentację rozumową i obudzić siły duchowe, bez których sprawiedliwość, domagająca się zawsze wyrzeczeń, nie może utrwalić się i rozwijać” – napisał Benedykt XVI.

www.sinicum.pl/ BP KEP

Zobacz też:
>>www.sinicum.pl

>>Modlitwa w intencji Kościoła w Chinach
>>”O Kościele katolickim w Chinach”- rozmowa z o. Zbigniewem Wesołowskim SVD

Fot: Facebook/ Stowarzyszenie Sinicum im. Michała Boyma SJ

NO COMMENTS