– Oratorium jest nową formą uwrażliwienia, zwłaszcza młodego człowieka, na to, co się dzieje dzisiaj na świecie, na to, że chrześcijanie tylko dlatego, że są  ludźmi wierzącymi oddają swoje życie za wiarę, jak to ma miejsce w Nigerii, Syrii czy w Iraku.  My nie możemy zgadzać się na to, żeby ludzie oddawali swoje życie tylko za to, że wyznają inną wiarę – mówi ks. Waldemar Cisło, dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Autor muzyki, Piotr Rubik, podkreśla zaś, że głównym przesłaniem dzieła jest to, żeby starać się, aby świat zmądrzał, żeby przestać zabijać się nawzajem, przeciwstawić się złu. – Niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, dość już tego, żeby zabijać za wiarę – mówił 24 maja w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie, zapowiadając premierę Oratorium.

Oratorium Prześladowanych za wiarę „Z powodu Mojego imienia” to najnowsze dzieło Piotra Rubika (muzyka) i Zbigniewa Książka (libretto) na solistów, chór i orkiestrę symfoniczną. Libretto powstało w oparciu o przemówienia i kazania bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Utwór został napisany na zamówienie polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie i poświęcony jest współczesnym męczennikom za wiarę. Szacuje się, że w XX wieku śmiercią męczeńską zginęło 45 mln chrześcijan. Rocznie na świecie za wiarę w Chrystusa jest zabijanych od 105 tys. do 170 tys. osób…

Utwór „Z Powodu Mojego Imienia”  zabrzmi po raz pierwszy na koncercie w kieleckiej Kadzielni, 26 czerwca 2016 r. Podczas tego wykonania zostanie nagrana płyta audio. Następnie Oratorium zostanie wykonane w Krakowie podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży.

– Chcielibyśmy, by młodzi, którzy przyjadą do nas do Polski na Światowe Dni Młodzieży wynieśli to przeświadczenie, że my jako ojczyzna Jana Pawła II, jako ojczyzna ks. Jerzego Popiełuszki – męczennika czasów komunistycznych, wywieźli ze sobą przeświadczenie, że bardzo nam zależy na tych, którzy dzisiaj są sprawdzani ze swojej wiary aż po męczeństwo – podkreśła ks. Cisło.

Po swojej premierze w Polsce Oratorium zabrzmi również w salach koncertowych całego świata. Jak informują jego twórcy, pojawiły się już zaproszenia ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady. W sumie w tych krajach planowane są 4 koncerty. Libretto ma zostać przetłumaczone na kilka języków. Dyrygentem na koncertach będzie Piotr Rubik.

Zobacz też:
Galeria zdjęć z konferencji zapowiadającej premierę Oratorium
Pomoc Kościołowi w Potrzebie

oratorium1