Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Bezpośrednio po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, 26 stycznia 2023 roku, obchodzimy XXIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Uroczystości centralne odbędą się na terenie jezuickiego Collegium Bobolanum w Warszawie.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. Spotkanie nawiązuje do tematu orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu. Tegoroczne hasło brzmi: „Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki”.

Z okazji XXIII Dnia Islamu Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów, przy współpracy Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi KEP, przygotowała dodatek do „Biuletynu Ekumenicznego”. Znajdują się w nim materiały, które mogą być przydatne przy organizacji lokalnych spotkań lub do indywidualnego wykorzystania.

Materiały zawierają polskie tłumaczenie tegorocznego orędzia Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, cytaty z Biblii i Koranu dotyczące miejsc kultu i ich ochrony, tekst modlitwy wiernych przygotowany na tę okazję oraz schemat tradycyjnego programu obchodów centralnych.

W wydarzeniu organizowanym w Warszawie, obok polskich muzułmanów, udział wezmą również ambasadorowie państw muzułmańskich akredytowani w Polsce. Gospodarzem spotkania będzie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi i Delegat KEP ds. Dialogu Katolików i Muzułmanów (>>program obchodów).

Rada KEP ds. Ekumenizmu/ KAI/ BP KEP

Zobacz także:
>>Materiały na Dzień Islamu 2023
>>Oświadczenie Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów
na XXIII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce 26 stycznia 2023 r.

 

Fot. pixabay.com