Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Służyć i dać życie – pielgrzymi nadziei”: pod takim hasłem w dniach 27-28 kwietnia odbędą się w Gnieźnie doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha – patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna. Program i szczegóły uroczystości przedstawiono podczas konferencji prasowej zorganizowanej 22 kwietnia w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

Wyjaśniając hasło obchodów bp Radosław Orchowicz podkreślił, że nawiązuje ono do zbliżających się wydarzeń i przygotowań, jakie w związku z nimi rozpoczną się w archidiecezji gnieźnieńskiej wraz z odpustem. Jest to obchodzony w Kościele powszechnym w 2025 Rok Święty, a lokalnie 1000. rocznica koronacji Bolesława Chrobrego i 1025. rocznica utworzenia archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej, pierwszej i najstarszej na ziemiach Polski.

„Pielgrzymi nadziei, bo wszyscy mamy odkrywać nadzieję i nieść ją współczesnemu światu, tak bardzo dziś niespokojnemu i zalęknionemu. Jako ludzie wierzący mamy też pamiętać, że cały czas jesteśmy w drodze do Boga, wezwani do pogłębiania więzi z Nim i z drugim człowiekiem, z troską i świadomością, że każde życie jest cenne i ma sens” – mówił biskup pomocniczy gnieźnieński.

Program uroczystości świętowojciechowych przybliżył rzecznik prasowy gnieźnieńskiej kurii ks. Remigiusz Malewicz. Obchody rozpoczną się tradycyjnie w sobotni wieczór (27 kwietnia) I Nieszporami o św. Wojciechu w katedrze gnieźnieńskiej, którym o 19.30 przewodniczyć będzie i homilię wygłosi bp Jerzy Mazur z Ełku. Po nabożeństwie z bazyliki wyruszy tradycyjna procesja z relikwiami męczennika i innych gnieźnieńskich świętych i błogosławionych na Wzgórze Zbarskie do kościoła św. Michała Archanioła, gdzie jak zawsze słowo do zgromadzonych wygłoszą obecni biskupi.

W niedzielny ranek (28 kwietnia) o 9.15 srebrna trumna św. Wojciecha przeniesiona zostanie ponownie w uroczystej procesji na plac przy katedrze gnieźnieńskiej, gdzie sprawowana będzie suma odpustowa. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilie wygłosi metropolita warmiński abp Józef Górzyński. Uroczystości zakończą się tradycyjnie II Nieszporami o św. Wojciechu celebrowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o 16.00 pod przewodnictwem i z homilią bp. Jacka Jezierskiego z Elbląga. Po nabożeństwie, zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją, Prymas Polski abp Wojciech Polak udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Jak co roku podczas sumy odpustowej będzie miało miejsce wręczenie krzyży misyjnych misjonarzom rozpoczynającym pracę w różnych zakątkach świata. W tym roku krzyże otrzyma 14 osób: 12 kapłanów, osoba świecka i siostra zakonna. Pojadą do: Kazachstanu, Zambii, Argentyny, na Martynikę, do Tanzanii, Ekwadoru, na Kubę, do Papui Nowej Gwinei i Boliwii.

Uroczystości świetowowjciechowe to także doroczna pielgrzymka młodych do grobu i relikwii patrona. Przybędą pieszo m.in. szlakiem Ottona III z Ostrowa Lednickiego, autokarami, ale i na rowerach z Barcina. W sobotnie popołudnie Mszę św. odprawi dla nich bp Artur Ważny z Tranowa. Młodzi pielgrzymować będą pod hasłem „Razem w drodze”, a towarzyszyć im będzie m.in. brat Maciej z Taize. By się w życiowej drodze „nie zgubili” każdy otrzyma na pamiątkę kompas.

Jak poinformował ks. Remigiusz Malewicz w sobotnich i niedzielnych uroczystościach świętowojciechowych weźmie udział ponad 30 biskupów z Polski i z zagranicy.

Do Gniezna przyjedzie m.in.: abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce, abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP, kard. Kazimierz Nycz z Warszawy, kard. Dominik Duka abp praski senior, abp Tomasz Peta metropolita Astany w Kazachstanie, bp Algirdas Jurevicius z diecezji teleszańskiej na Litwie, abp Stanisław Gądecki z Poznania, abp Marek Jędraszewski z Krakowa, abp Wacław Depo z Częstochowy.

Uroczystości będą transmitowane w mediach: suma odpustowa w TVP Polonia, Nieszpory i suma odpustowa w Radio Maryja i Radio Plus, a wszystkie punkty uroczystości również w mediach diecezjalnych na stronie www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl oraz Facebooku archidiecezji gnieźnieńskiej.

Z okazji odpustu w Gnieźnie odbywać się będzie również szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym i edukacyjnym, o których podczas konferencji mówił prezydent Gniezna Michał Powałowski. Oprócz dorocznego Jarmarku św. Wojciecha odbędzie się m.in. XXX Festiwal Muzyczny Adalbertus. W niedzielę w godzinach 12.00-16.00 będzie również możliwość bezpłatnego zwiedzania zabytków na gnieźnieńskim Wzgórzu Lecha – katedry, podziemi katedralnych, Drzwi Gnieźnieńskich, Muzeum Archidiecezjalnego oraz prezentowanych tam ekspozycji.

Święty Wojciech – patron jednego i niepodzielonego Kościoła, patron Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna urodził się w 956 roku w czeskich Libicach. Od dziecka przeznaczony do stanu duchownego w wieku 27 lat został mianowany biskupem Pragi. Do swojej biskupiej stolicy wszedł boso. W posłudze był gorliwy i bezkompromisowy. Nie troszczył się o siebie, większą część dóbr biskupich przeznaczał na ubogich, zaopatrując ich potrzeby, odwiedzając ich i pilnie słuchając. Odwiedzał też więzienia, a przede wszystkim targi niewolników. Praga leżała na szlaku ze wschodu na zachód i stąd dostarczano niewolników do krajów mahometańskich. Nawoływał też usilnie do przemiany życia i porzucenia złych obyczajów zarówno ówczesne elity świeckie, jak i duchowieństwo. Niezrozumiany i skonfliktowany z nimi wyjechał ze swoim bratem przyrodnim Radzymem najpierw do Rzymu, a później do pogańskiego plemienia Prusów. Jego misja trwała krótko. Rankiem 23 kwietnia 997 roku zginął zamordowany przez pogańskiego ofiarnika ciosami włóczni. Miał wówczas 41 lat. Został pochowany w Gnieźnie. Dwa lata później papież Sylwester II ogłosił go świętym erygując jednocześnie pierwszą na ziemiach polskich metropolię ze stolicą w Gnieźnie, w skład której weszły: archidiecezja gnieźnieńska, diecezja kołobrzeska dla Pomorza, diecezja wrocławska dla Śląska i diecezja krakowska dla Małopolski . Dekret zrealizowano w roku 1000, podczas historycznego Zjazdu Gnieźnieńskiego, kiedy do grobu św. Wojciecha, swojego przyjaciela, przybył z pielgrzymką cesarz Otton III.

B. Kruszyk KAI

Fot. Archidiecezja Gnieźnieńska