Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Abp Stanisław Gądecki na prośbę Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka wezwał wszystkie parafie archidiecezji poznańskiej do uczczenia 105. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego biciem kościelnych dzwonów. Od 2021 r. w Polsce 27 grudnia obchodzony jest Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Bicie dzwonów o godz. 16.40 nawiązuje do symbolicznej godziny wybuchu powstania oraz inicjatywy arcybiskupa poznańskiego i gnieźnieńskiego kard. Edmunda Dalbora, na którego wezwanie w 1. rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania – 27 grudnia 1919 r. – kościelne dzwony rozdzwoniły się o godz. 16.40.

Ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego podpisał w 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski był jednym z sygnatariuszy apelu w sprawie ustanowienia święta państwowego, który trafił wcześniej do prezydenta.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Bezpośrednią przyczyną była wizyta w Poznaniu Ignacego Jana Paderewskiego, którego przyjazd stał się okazją do zorganizowania manifestacji patriotycznej.

Ważną rolę w organizowaniu oddziałów powstańczych odegrali księża. Wśród nich był proboszcz z poznańskiego Łazarza, ks. Kazimierz Maliński, który w dniu wybuchu powstania poprowadził pochód kilkuset dzieci z chorągiewkami w ręku na spotkanie z Paderewskim. W kolejnych dniach podczas mszy w kościele Matki Boskiej Bolesnej wzywał do udziału w powstaniu, wskutek czego w parafii stawiło się mnóstwo młodych mężczyzn. Przy kościele na cześć powstańców postawiono pamiątkową tablicę.

Powstanie doprowadziło do wyzwolenia spod władzy niemieckiej Wielkopolski i było jedyną tak dużą i udaną insurekcją w dziejach Polski.

ms/ Poznań

Foto: archpoznan.pl

NO COMMENTS