O owocach Światowych Dni Młodzieży i wizyty Papieża Franciszka w Polsce, a także trwającego 1050-lecia Chrztu Polski oraz Jubileuszowego Roku Miłosierdzia będą mówić biskupi podczas 374. zebrania plenarnego. Ważnym tematem będzie zbliżająca się Pielgrzymka Narodowa do Rzymu. Dwudniowe obrady rozpoczną się 4 października w Warszawie.

Spotkanie Konferencji Episkopatu Polski rozpocznie się we wtorek 4 października o godz. 11.00. Jak zapowiada przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, biskupi podejmą dyskusję na temat wniosków duszpasterskich płynących z wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim roku w Polsce.  Chodzi o 1050-lecie Chrztu Polski, Jubileuszowy Rok Miłosierdzia oraz Światowe Dni Młodzieży i wizytę Papieża Franciszka. – Jeżeli byśmy wszystkie te wydarzenia zostawili w takim  miejscu, w jakim się dokonywały, to możemy stracić dziedzictwo, które zostało przekazane w nasze ręce, bo jeśli nie będzie rozwijane, zmarnieje – mówi abp Stanisław Gądecki.

Biskupi zajmą się też m.in. sprawami rodziny, przygotowaniem do sakramentu bierzmowania oraz duszpasterstwa sportowców. Ks. Jarosław Mrówczyński przekaże biskupom informacje związane z zaplanowaną w październiku Pielgrzymką Narodową do Rzymu, a dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas przedstawi sprawy związane ze 100-leciem Papieskiej Unii Misyjnej.

Obrady zakończą się w środę około godziny 14. Po zebraniu zostanie wydany komunikat.

W związku ze spotkaniem biskupów zaplanowane są dwa spotkania z dziennikarzami: briefing rzecznika Episkopatu ks. Pawła Rytel-Andrianika na rozpoczęcie obrad oraz konferencja prasowa po ich zakończeniu.

Informacje dla mediów:

Miejsce obrad: Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski, skwer kard. Stefana Wyszyńskiego 6, Warszawa

Wtorek, 4 października:

godz. 10.50-11.00 – wejście dla fotoreporterów przed rozpoczęciem obrad (sala plenarna)

godz. 11.00 – briefing Rzecznika Episkopatu (sala 16)

Środa, 5 października:

około godz. 14.30 – konferencja prasowa podsumowująca obrady (sala 16)

Uwaga: Akredytacje będą wydawane przy wejściu w zamian za legitymację prasową.

 Zobacz też:
Konferencja prasowa Caritas “Rodzina Rodzinie”

NO COMMENTS