Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Pod hasłem „Poślij mnie” 5 grudnia br. odbędzie się na Jasnej Górze sesja misjologiczna, którą zakończy modlitwa różańcowa po Apelu Jasnogórskim.

W tym roku, wyjątkowo, można uczestniczyć w tym wydarzeniu poprzez media społecznościowe PDM, za pośrednictwem strony internetowej Sanktuarium Jasnej Góry www.jasnagora.com oraz transmisji na TV Trwam.

„O łączność duchową, szczególnie w godzinie Apelu Jasnogórskiego, bardzo prosimy chorych. Dzięki duchowemu zaangażowaniu wielu osób nasza wspólna modlitwa za dzieło misyjne świata będzie mocnym i ufnym wołaniem o rozwój dzieła ewangelizacji świata i ustąpienie pandemii COVID-19” – zachęca dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas.

Sesję misjologiczną rozpocznie Msza św. o godz. 13.30 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, której będzie przewodniczył dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas w koncelebrze z kapłanami z Papieskich Dzieł Misyjnych.

Następnie w godz. 16.00-18.00 na Facebooku PDM odbędzie się transmisja wykładów – s. Judyta Pudełko PDDM przedstawi temat „Eucharystia w Piśmie Świętym”, ks. Zbigniew Pawłowski SAC przybliży historię objawień Matki Bożej w rwandyjskim Kibeho, ks. Tomasz Atłas i ks. Maciej Będziński opowiedzą o swoim doświadczeniu Kościoła w Senegalu. Natomiast sekretarz krajowy Papieskiej Unii Misyjnej o. Luca Bovio IMC omówi bieżące sprawy Dzieła.

Sesję zakończy prezentacja przyszłych misjonarzy przygotowujących się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do wyjazdu na misje.

Podczas Apelu Jasnogórskiego ks. Tomasz Atłas zawierzy Matce Bożej Częstochowskiej sprawy misyjne Kościoła w świecie.

Spotkanie misyjne zakończy modlitwa różańcowa w kaplicy u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej.

Organizatorem tego misyjnego spotkania jest Krajowy Sekretariat Papieskiej Unii Misyjnej, patronuje mu św. Franciszek Ksawery, którego wspomnienie liturgiczne przypada 3 grudnia.

Unia Misyjna, która od 1922 r. stała się papieską, powstała we Włoszech w 1916 r. W Polsce zatwierdziła ją w 1924 r. Konferencja Episkopatu Polski. Jej celem jest formacja misyjna kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych, seminarzystów, świeckich animatorów misyjnych, a za ich pośrednictwem kształtowanie świadomości misyjnej katolików.

Papieskie Dzieła Misyjne mają za zadanie ożywianie ducha misyjnego. W Polsce rozwijać się zaczęły po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Przez wiele lat w czasach PRL-u ich działalność była zakazana. Oficjalnie mogły się odrodzić dopiero od 1970 r., natomiast osobowość prawną, struktury krajowe i diecezjalne posiadają od 1989 roku.

mk/pdm