(Polski) 70. rocznica ingresu Prymasa Wyszyńskiego do katedry gnieźnieńskiej i prokatedry warszawskiej

0
1564

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W lutym przypada 70. rocznica ingresu Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego do katedry gnieźnieńskiej i prokatedry warszawskiej. W Gnieźnie rocznicę świętowano w sobotę, 2 lutego. W Warszawie Mszy św. 6 lutego, o godz. 19.00 będzie przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.  

W 70. rocznicę ingresu Prymasa Tysiąclecia, 6 lutego, o godz. 19.00 kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św.  dziękczynną oraz z prośbą o beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego.  “Moim pragnieniem jest, abyśmy bardziej poznali osobę, życie i posługę Czcigodnego Sługi Bożego i przybliżyli sobie jego nauczanie, które nadal jest bardzo aktualne” – napisał kard. Nycz w liście do wiernych archidiecezji z zaproszeniem na Eucharystię.

>>Tekst listu

Gniezno upamiętniło 70. rocznicę ingresu kard. Stefana Wyszyńskiego do katedry gnieźnieńskiej 2 lutego, w łączności z Dniem Życia Konsekrowanego. „Tak, jak u początków tysiąclecia Pan Bóg dał nam św. Wojciecha i św. Stanisława, tak u końca dał nam kard. Stefana Wyszyńskiego, jak wierzymy już niebawem błogosławionego” – mówił w homilii bp Krzysztof Wętkowski, który przewodniczył Eucharystii. 

>>Relacja z uroczystości

Bp Stefan Wyszyński został mianowany arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski w 1948 r. po śmierci prymasa Augusta Hlonda. Ingres do katedry gnieźnieńskiej odbył 2 lutego 1949 r., a cztery dni później do prokatedry warszawskiej, którą był wówczas kościół seminaryjny.

 

BP KEP/ www.archwwa.pl/ www.prymaspolski.pl

Zobacz też: Informacje na stronie archidiecezji warszawskiej

Zdjęcie ilustracyjne: Archiwum

 

NO COMMENTS