Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

W sobotę 8 maja 2021 roku w Sanktuarium Narodowym na Jasnej Górze odbędzie się modlitwa za Kierowców w ramach 20. Jubileuszowej Pielgrzymki Kierowców na Jasną Górę pod hasłem „Pod Twoją obronę, Maryjo, uciekają się kierowcy”.

O godz. 11.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu zostanie odprawiona Msza św. w intencji Kierowców i Dobroczyńców MIVA Polska z zawierzeniem Kierowców i podróżujących oraz misjonarzy Matce Najświętszej, Królowej Polski.

Mszy św. będzie przewodniczył o. dr Kazimierz Szymczycha SVD, Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, a homilię z okazji jubileuszowej pielgrzymki wygłosi ks. dr Marian Midura, Krajowy Duszpasterz Kierowców i inicjator pielgrzymowania kierowców. Dyrektor MIVA Polska ks. Jerzy Kraśnicki zawierzy wszystkich kierowców i misjonarzy Naszej Pani Jasnogórskiej.

Całą relację będzie można śledzić przez Radio Jasna Góra, on-line na www.jasnagora.pl oraz na FB MIVA Polska.

Wraz z Kustoszami Jasnej Góry – Ojcami i Braćmi Paulinami – otoczymy naszą modlitwą wszystkich kierowców i użytkowników pojazdów wypraszając łaskę bezpiecznych podróży i jednocześnie apelując o odpowiedzialną i rozsądną jazdę. Będziemy też dziękować Panu Bogu przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski za służbę i pomoc kierowców podczas pandemii. Polecimy też wszystkich polskich misjonarzy i misjonarki podróżujących po misyjnych drogach, wypraszając im łaskę wytrwałości i odwagi w wypełnianiu swojej misji w tym trudnym czasie. Dziękujemy też Panu Bogu za ich wierność i trwanie na posterunkach misyjnych podczas pandemii. Przedstawimy także wszystkie intencje przesłane do biura MIVA Polska przez Dobroczyńców i Przyjaciół MIVA Polska. Będziemy również kontynuować nasze błaganie do Matki o ustanie pandemii.

Tegoroczna Pielgrzymka odbędzie się w trwającym jeszcze czasie pandemii i będzie przebiegać w formie ograniczonej z powodu restrykcji. W ramach Pielgrzymki Kierowców uda się jedynie kilkuosobowa delegacja Krajowego Duszpasterstwa Kierowców i MIVA Polska. Pozostających w domach zapraszamy do duchowego pielgrzymowania na wzór złotych grup pielgrzymkowych.

Coroczne pielgrzymowanie kierowców na Jasną Górę odbywa się także w duchu misyjnym jako wdzięczność wszystkim Kierowcom i Dobroczyńcom za współpracę z MIVA Polska i wspieranie misjonarzy w zakupie środków transportu dla misjonarzy. W tym też duchu w czasie tegorocznej modlitwy zostanie przedstawiona i złożona na Jasnej Górze „Księga Wdzięczności MIVA Polska” zawierająca listy i podziękowania od misjonarzy z całego świata wraz ze zdjęciami zakupionych pojazdów z pomocą MIVA Polska na przestrzeni ostatniego roku 2020. Modlitwę dziękczynną za kierowców w imieniu misjonarzy odmówi ks. Piotr Pochopień, misjonarz Fidei Donum, pochodzący z diecezji kieleckiej, pracujący w Guarapuava w Brazylii.

Łącznie w 2020 roku MP zrealizowała 78 projektów na zakup 137 różnych pojazdów: 52 samochody; 2 ambulanse (z  funduszy akcji Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans),  4 busy; 2 traktory; 24 motocykle; 51 rowerów dla katechistów (akcja uCZYNek Wiary); 1 koń z wozem.

Łączna suma przekazanej pomocy w 2020 roku wyniosła: 796.021 Euro.

Podczas Mszy św. jako dar pielgrzymkowy i znak włączenia się w duchowe pielgrzymowanie zostaną przekazane symboliczne czeki na wózki dla niepełnosprawnych na misjach w ramach akcji Promienie Miłosierdzia. Zostanie przekazana pomoc od kierowców polskich na zakup 100 wózków inwalidzkich na wszystkie kontynenty świata: do Bangladeszu (Azja), Kamerunu i Togo (Afryka), Papui Nowej Gwinei (Oceania), Peru (Ameryka Płd.). Suma pomocy na wymienione wózki wynosi 46.670 zł.

MIVA Polska w tegorocznej edycji akcji „Promienie Miłosierdzia” realizuje łącznie 45 projektów od misjonarzy na zakup 700 wózków inwalidzkich do najbiedniejszych zakątków świata.

Ramowy program tegorocznej modlitwy za kierowców na Jasnej Górze:

  • 10.30 – rozpoczęcie modlitwy i czuwanie w Kaplicy Cudownego Obrazu;
  • 11.00 – Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji Kierowców i Dobroczyńców MIVA Polska z zawierzeniem Kierowców i podróżujących oraz misjonarzy Matce Najświętszej, Królowej Polski i św. Krzysztofowi;
  • 13.00 – Droga krzyżowa na wałach jasnogórskich (z zachowaniem rygorów epidemiologicznych) w intencji ofiar wypadków drogowych, szczególnie tych, którzy stracili życie i odnieśli rany w wypadkach i kolizjach drogowych w ostatnim czasie.

Pierwsza Ogólnopolska  Pielgrzymka Kierowców na Jasną Górę miała miejsce 18 maja 2002 roku. Mszy św. pielgrzymkowej przewodniczył wtedy bp Jan Wątroba, ówczesny pomocniczy biskup częstochowski.

MIVA Polska