Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tradycyjna procesja ku czci św. Stanisława biskupa i męczennika, głównego patrona Polski wyruszy w niedzielę 8 maja z Wawelu na Skałkę. Uroczystościom z udziałem Episkopatu Polski przewodniczyć będzie abp Jan Romeo Pawłowski, Sekretarz ds. Przedstawicielstw Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

“Coroczna procesja z Wawelu na Skałkę i uroczysta Eucharystia ku czci świętego Stanisława, Biskupa i Męczennika, są okazją do wielkiej wspólnotowej modlitwy za naszą Ojczyznę i za Kościół w Polsce, za wszystkich rodaków w kraju i poza granicami” – napisał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, zapraszając na uroczystości odpustowe. Do wzięcia w nich udziału zachęcił też Ukraińców mieszkających w Krakowie. Do wszystkich wiernych zwrócił się z prośbą o to, by podczas uroczystości modlić się “o nową moc Ducha Świętego dla tych, którzy walczą o wolność Ukrainy”.

>>List Metropolity Krakowskiego

Tegoroczną uroczystość św. Stanisława, Biskupa i Męczennika, głównego patrona Polski w kalendarzu liturgicznym obchodzimy – ze względu na przypadającą 8 maja niedzielę – w poniedziałek, 9 maja. Jednak obchody odpustowe w Krakowie odbędą się już w niedzielę.  Tradycyjna procesja z relikwiami Świętego wyruszy z katedry na Wawelu o godz. 9.00.  O godz. 10.00 na Skałce, przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci, rozpocznie się Msza św., której będzie przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski, Sekretarz ds. Przedstawicielstw Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej.

Św. Stanisław urodził się w Szczepanowie, na terenie dzisiejszej diecezji tarnowskiej, około roku 1030. Po studiach w Paryżu otrzymał święcenia kapłańskie, a w roku 1072 został biskupem krakowskim. Jako gorliwy pasterz zabiegał o dobro wiernych, wspomagał ubogich i co roku odwiedzał kapłanów swojej diecezji. W roku 1079 zginął śmiercią męczeńską, zabity na rozkaz króla Bolesława Śmiałego, któremu wypominał nadużycia.

www.diecezja.pl/ BP KEP

Zobacz też: www.skalka.paulini.pl