Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

XVI Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast odbędzie się na Jasnej Górze tradycyjnie 8 marca. W tym roku będzie ono hołdem oddanym bohaterkom – Polkom w 160. rocznicę Powstania Styczniowego i Ukrainkom, które mimo koszmaru wojny nie tracą nadziei. Przybyć ma spora grupa uchodźców.

Najważniejszym punktem spotkania będzie Msza św. celebrowana o godz.17.00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego z Częstochowy z wypowiedzianym w języku polskim i ukraińskim aktem zawierzenia. Eucharystia sprawowana będzie w Kielichu Życia i Przemiany, wyjętym specjalnie na tę okazję z jasnogórskiego skarbca. To dar kobiet polskich złożony Pani Jasnogórskiej 3 maja 1982 r. jako wotum dziękczynienia za Jej 600-letnią opiekę nad Narodem i z prośbą o przemianę życia Polaków.

Niezwykle wymowne będzie miejsce spotkania, które zaplanowano po Mszy św. – Bastion św. Barbary, gdzie znajduje się Kaplica Jasnogórskiej Matki Pojednania i „Golgota Wschodu” – miejsce upamiętniające miliony Polaków, ofiary Rosji carskiej i totalitaryzmu sowieckiego, i niosące przesłanie o niezłomności ludzkiego ducha, przebaczeniu i wierze we wstawiennictwo Matki Bożej. Ok. godz. 18.00 rozpocznie się spektakl poetycko-muzyczny „Kobiety duszą Powstania Styczniowego”.

Następnie w Sali Rycerskiej odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej „Ukrainka” przygotowanej pod patronatem Marszałek Sejmu RP Elżbiety Witek. Ekspozycja ukazuje, jak wiele zadań, w kontekście agresji Rosji na Ukrainę, pełnią dzisiaj ukraińskie kobiety. Zaprezentowane są one na fotografiach w różnych rolach społecznych – matek, uchodźczyń, wolontariuszek, artystek, korespondentek, żołnierek.

Jasnogórska Maryja od wieków stanowi ważny punkt odniesienia dla kobiet, które w dowód wdzięczności za Jej opiekę i wstawiennictwo pozostawiły tu liczne dary. Wśród nich królewskie symbole: berło i jabłko, ofiarowane przez kobiety jako wotum wdzięczności za „zmartwychwstanie” Polski i Cud nad Wisłą 3 maja 1926 roku.

Święto Kobiet organizowane jest w Sanktuarium od 16 lat z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie. Celem spotkania jest ukazanie piękna kobiecego powołania oraz roli niewiast w życiu rodziny i Narodu.

Na tegoroczne święto zapraszają: przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski, Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, poseł na Sejm RP Lidia Burzyńska.Nie zabraknie niespodzianek dla pań.

Izabela Tyras, Biuro Prasowe Jasnej Góry