(Polski) Bp Miziński: dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych

21-04-2019
0
1484

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„W jakiejkolwiek sytuacji życiowej i kondycji byś nie był, pamiętaj że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych. Wyprowadzi Cię z niej jeśli tylko mu zaufasz, jeśli mu zawierzysz i przylgniesz do Niego. Spójrz, On z krzyża, znaku hańby uczynił znak zbawienia i chluby. Ze śmierci wyprowadził życie i wszystko to uczynił dla Ciebie, abyś mógł żyć pełnią życia i osiągnąć życie wieczne” – mówił bp Artur Miziński podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w lubelskiej archikatedrze.

W swoim nauczaniu hierarcha skupił się na słowie „pascha”, którego różne znaczenia łączy odniesienie do interwencji Boga. „Pascha, czyli przejście ponad domami Izraelitów w Egipcie podczas ostatniej plagi, przejście przez Morze Czerwone oraz przejście z niewoli egipskiej do wolności. Jest to swoiste gwałtowne i dynamiczne przejście Boga powodujące wyprowadzenie kogoś w jednej sytuacji życiowej i wprowadzenie w inną. Pascha więc otwiera nowe perspektywy, ale domaga się także zostawienia tego, co stare” – wyjaśniał bp Miziński.

Podkreślił, że dla chrześcijan coroczne świętowanie Paschy jest powrotem do tajemnicy chrztu. “Przez sakrament chrztu zostaliśmy wprowadzeni w Paschę Chrystusa, wszczepieni w tajemnicę Jego śmierci i zmartwychwstania. Ilekroć celebrujemy święta paschalne w liturgii i świętujemy je w rodzinie, tylekroć uświadamiamy sobie, że jesteśmy ludźmi uzdolnionymi do przechodzenia przez śmierć do życia. Pamiętamy też o tym, że każdy krzyż, który nas spotyka niesie ze sobą nadzieję zmartwychwstania. Ważne jest więc, byśmy tę prawdę przeżywali jak najbardziej świadomie” – wskazywał hierarcha.

„Ważne, aby ta rzeczywistość Paschy w nas trwała, byśmy nie poddawali się zwątpieniu, byśmy nie zaprzeczali naszym życiem, że jesteśmy odkupionymi krwią Chrystusa dziećmi Boga, które mają żyć miłością na co dzień. Wszystkie podziały i konflikty, których doświadczamy ukazują, że nie w pełni skorzystaliśmy z darów paschalnych ofiarowanych nam przez Zmartwychwstałego. Uświadamiając sobie te prawdę nie traćmy kolejnej szansy na to, aby celebrując Paschę Chrystusa razem z Nim podjąć wysiłek przemiany naszego życia, by ze starego człowieka stać się człowiekiem paschalnym” – nauczał.

Podczas Liturgii Wigilii Paschalnej w lubelskiej archikatedrze, której towarzyszyła procesja rezurekcyjna dorośli katechumeni przyjęli z rąk abp. Stanisława Budzika sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię.

ok/ KAI

NO COMMENTS