Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Wśród znakomitych pasterzy Kościoła katolickiego w Polsce, którzy przeprowadzili wspólnotę wiary przez wiele dziejowych burz, szczególne miejsce zajmuje abp Jerzy Stroba. Jego życie i posługa dotykały bodaj wszystkich newralgicznych momentów polskich dziejów w XX stuleciu – uważa abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski jest autorem słowa wstępnego do wydanej niedawno biografii biskupa gorzowskiego, szczecińsko-kamieńskiego i poznańskiego pt. „Pozwól być Twoim narzędziem”. Książka prezentuje życie i posługę urodzonego na Śląsku pasterza, świadka historii Polski i Kościoła w XX wieku.

Z publikacji cieszy się bp Grzegorz Balcerek, jeden z pomysłodawców książki. Wyjaśnia, że miała być ona sprezentowana kapłanom archidiecezji poznańskiej podczas tegorocznej Mszy Krzyżma, ale z powodu epidemii księża otrzymują ją teraz podczas dorocznych zjazdów kursowych.

Autorem biografii jest ks. Łukasz Kędzierski, notariusz Kurii Metropolitalnej w Poznaniu. Tytuł książki nawiązuje do dewizy abp. Stroby wypisanej w jego herbie biskupim „Da instrumentum Tuum esse”.

Książka jest wzbogacona licznymi archiwalnymi fotografiami Jerzego Stroby z dzieciństwa, lat szkolnych i seminaryjnych. Opisuje życie arcybiskupa na tle wydarzeń historycznych, społecznych i politycznych.

Autor biografii, przez pryzmat skomplikowanych losów Polaków tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, przez lata wojny i okupacji, okres komunizmu aż do końca lat 90. XX wieku, ukazuje odważną i zaangażowaną duszpastersko postawę abp. Stroby.

„Badający powojenną historię Polski wspominają o abp. Strobie tylko na marginesie wydarzeń tego okresu. Jednak uważne studium tekstów kaznodziejskich oraz listów pasterskich ukazuje jego poglądy i stanowisko, jakie zajmował wobec wydarzeń zachodzących w kraju i stawia jego osobę i dzieło wśród najwybitniejszych pasterzy Kościoła w Polsce” – zauważa ks. Kędzierski.

Zaangażowany katecheta, nowatorski w działaniu redaktor „Gościa Niedzielnego”, lojalny wobec władz kościelnych w okresie największych szykan i represji stalinowskich, był też uczestnikiem obrad Soboru Watykańskiego II. Odegrał znaczącą rolę w przywracaniu polskiej administracji kościelnej na Ziemiach Zachodnich i Północnych.

„Przychodząc do Poznania, abp Stroba miał jasną wizję posługi, którą realizował przez osiemnaście lat pracy w Kościele poznańskim, wprowadzając program Soboru Watykańskiego II. To z jego inspiracji prowadzone były grupy duszpasterskie młodzieży akademickiej i powstała Rada Społeczna przy Arcybiskupie Poznańskim” – czytamy w książce.

Abp Jerzy Stroba urodził w Świętochłowicach 17 grudnia 1919 r. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i w Seminarium Duchownym w Widnawie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1942 r. z rąk kard. Adolfa Bertrama.

Po zakończeniu działań wojennych został katechetą szkół licealnych w Nowej Wsi, Pszczynie i Katowicach. W 1952 r. uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej.

W latach 1950-1952 był redaktorem „Gościa Niedzielnego”. W latach 1954-1958 sprawował funkcję rektora Śląskiego Seminarium Duchownego w Krakowie i był wykładowcą teologii dogmatycznej na tamtejszym Papieskim Wydziale Teologicznym.

W 1958 r. został mianowany biskupem tytularnym Aradus i ustanowiony biskupem pomocniczym w Gorzowie Wlkp. Sakrę biskupią przyjął 16 listopada 1958 r. z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W tym okresie uczestniczył w IV sesji Soboru Watykańskiego II.

W 1972 r. Stolica Apostolska podniosła terytoria dotychczasowych administratur do rangi diecezji, a z wielkiej obszarowo diecezji gorzowskiej utworzyła dwie kolejne: koszalińsko-kołobrzeską i szczecińsko-kamieńską. Na czele tej ostatniej stanął bp Jerzy Stroba.

W 1978 r. został arcybiskupem metropolitą poznańskim. Był jedynym metropolitą na świecie mianowanym przez Jana Pawła I.

Odegrał znaczącą rolę jako przewodniczący Komisji Katechetycznej w Episkopacie i członek Papieskiej Komisji ds. Katechizmu Kościoła Katolickiego. Jego głos liczył się w rozmowach prowadzonych w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Abp Stroba zmarł w Poznaniu 12 maja 1999 r. i został pochowany w katedrze poznańskiej.

msz / Poznań / KAI