Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Z apelem o miłość okazywaną ubogim i wrażliwość na cierpienie innych zwrócił się abp Stanisław Gądecki w VI Dniu Adopcji Serca. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski we wspomnienie św. Matki Teresy z Kalkuty celebrował Mszę św. dla członków Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata „Maitrī”.

Spotkanie odbyło się w kościele pw. NMP in Summo w Poznaniu, w podziemiach którego mieściła się najstarsza kaplica na ziemiach polskich, zbudowana dla księcia Mieszka I i jego żony Dobrawy.

„Do udziału w świętowaniu tego Dnia są zaproszone najpierw zgromadzenia i organizacje realizujące pomoc ubogim w krajach misyjnych, następnie ofiarodawcy wspierający tego rodzaju programy oraz wszyscy, którzy pragną poznać bliżej ten program i dołączyć do niego. Osoby, które nie mogły przybyć na dzisiejszą Mszę Świętą – w tym misjonarze i beneficjenci Adopcji Serca w krajach misyjnych – zostały poproszone o duchowe przyłączenie się do tej modlitwy. Podczas tej Eucharystii modlimy się więc w intencji wszystkich ofiarodawców, organizatorów oraz podopiecznych Adopcji Serca” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański rozważał Ewangelię o uzdrowieniu przez Jezusa człowieka z uschłą ręką. „Dzień Adopcji Serca nawiązuje bezpośrednio do ewangelijnej sceny przedstawiającej nam Jezusa nauczającego w synagodze w dzień szabatu. Spojrzawszy wkoło rzekł do człowieka z uschłą prawą ręką: «Wyciągnij rękę!». Chory człowiek to uczynił i jego ręka stała się znów zdrowa. Ten gest Jezusowy wskazuje nam kierunek ratowania zdrowia i życia ludzkiego w krajach misyjnych każdego dnia” – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu przypomniał założenia ruchu „Maitrī”, który jest federacją wspólnot osób świeckich jednoczącą pragnienie niesienia pomocy najuboższym mieszkańcom świata. Pierwsza wspólnota powstała w 1975 r. w Warszawie, a jej założycielem był Jacek Wójcik, który – kierując się radami śp. ks. Bronisława Bozowskiego – trafił w trakcie podróży do Indii do domu Sióstr Misjonarek Miłości w Kalkucie, gdzie podjął pracę wolontariacką. Inspiracją dla powstania tego Ruchu była postawa i praca św. Matki Teresy i jej Zgromadzenia. Słowo „Maitrī” oznacza w sanskrycie – języku starożytnych Indii – braterstwo, przyjaźń, życzliwość, miłosierdzie, dobroć, miłość, dobrą wolę i aktywne zainteresowanie innymi ludźmi. W naszej kulturze jego znaczenie najlepiej oddaje słowo caritas.

Homilia

ms / Poznań
fot. maitri.pl