Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

– Ruszajcie w drogę z Maryją, pamiętając o tym, że jesteście „koroną” Maryi – mówił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański podczas Mszy św. rozpoczynającej 83. Poznańską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę. Wyruszyła ona 6 lipca z katedry poznańskiej. Do Częstochowy dotrze 15 lipca.

>>Tekst homilii

– Tradycja pielgrzymowania na Jasną Górę zakorzeniła się jakoś w naszych genach. Jest to nasza narodowa tradycja, która najpełniejszy wyraz znajduje właśnie w lipcowych i sierpniowych tygodniach, gdy kolejne grupy z różnych stron Polski zdążają w jednym i tym samym kierunku; do Częstochowy –  mówił pielgrzymom abp Stanisław Gądecki.

Z okazji 300-lecia koronacji obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej Ojcowie Paulini zaprosili Polaków do uczczenia Maryi poprzez „ukoronowania” jej naszym ewangelicznym sposobem życia. Abp Gądecki przypomniał w homilii 5 kolejnych kroków, które mają służyć temu celowi. Są to: przesłanie na Jasną Górę swojego zdjęcia, które będzie zamieszczone w Kaplicy Matki Bożej podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego a następnie w Sali Ojca Kordeckiego (Daj się zobaczyć Maryi); napisanie na odwrocie zdjęcia, jaki duchowy dar pragnie się złożyć Matce Bożej (złóż duchowy dar Maryi); przyjęcie listu z odpowiedzią i obrazkiem Matki Bożej od paulinów (weź Maryję do siebie); pobranie aplikacji na smartphona, dzięki której codziennie będzie można otrzymać z Jasnej Góry myśl maryjną (Skontaktuj się z Maryją) oraz wysłanie swojego zdjęcia i duchowego daru w formie elektronicznej, by umożliwić zamieszczenie mozaiki z Maryją Jasnogórską w Internecie (Zdobądź dla Maryi nowy „kontynent”).

Na zakończenie homilii abp Gądecki przytoczył słowa pieśni „Biedny kto Ciebie nie zna od powicia”, zachęcając pielgrzymów do medytacji nad jej słowami.

***

Poznańska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę liczy sobie 83 lata. Pątnicy idą około 300 kilometrową trasą podzieloną na 8 etapów. Pielgrzymka trwa 10 dni.

BPKEP

Zdjęcie ilustracyjne: archiwum/www.pielgrzymka.archpoznan.pl