Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Kościół może celebrować i adorować tajemnicę Chrystusa obecnego w Eucharystii właśnie dlatego, że sam Chrystus pierwszy mu się dał poprzez ofiarę krzyża. Im bliżej jesteśmy Chrystusa, tym bliżej jesteśmy siebie nawzajem – mówił abp Stanisław Gądecki podczas I Archidiecezjalnego Kongresu Eucharystycznego Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej.

Kongres odbył się w Buku w archidiecezji poznańskiej. W sanktuarium Matki Bożej Literackiej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski sprawował uroczystą Eucharystię w obecności kilkuset nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej. Bp Szymon Stułkowski przewodniczył procesji eucharystycznej ulicami miasta. Uczestnicy wzięli udział w wykładach nt. Eucharystii. Do Buku przybył też ks. Waldemar Musioł, sekretarz Komisji Duszpasterskiej KEP.

Metropolita poznański podkreślił, że uczestnictwo w Eucharystii jest źródłem ewangelizacyjnej radości. „Czy my naprawdę doświadczamy radości Ewangelii? Radości z tego, że zostaliśmy zewangelizowani, dosięgnięci przez Ewangelię, i jednocześnie radości, gdyż chcemy poświęcić się ewangelizacji? Bez chrześcijan, którzy ewangelizują, bez misji Pan nie może dotrzeć do tych, którzy Go szukają” – mówił abp Gądecki.

Zauważył, że „nie ma nic piękniejszego, niż zostać dosięgniętym, zaskoczonym przez Ewangelię, przez Chrystusa”. „Nie ma nic piękniejszego, niż poznać Go i dzielić się z innymi przyjaźnią z Nim. To stwierdzenie zyskuje na intensywności, jeśli pomyślimy o tajemnicy eucharystycznej. Nie możemy bowiem zatrzymać dla siebie miłości, którą celebrujemy w tym sakramencie. Domaga się ona ze swej natury, by była przekazywana wszystkim” – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu zachęcał, by w uczestnictwie w Eucharystii odkrywać źródło zaangażowania misyjnego. Życzył szafarzom, by Kongres odnowił ich zapał ewangelizacyjny. „To, czego świat potrzebuje, to miłość Boga, spotkanie z Chrystusem i wiara w Niego. Dlatego Eucharystia nie tylko jest źródłem i szczytem życia Kościoła, ale również jego misji” – mówił metropolita poznański.

Przypomniał myśli Wojciecha Korfantego, iż człowiek, który „zabija w sobie wrodzoną mu tęsknotę do nieśmiertelności, spada do poziomu zwierzęcia i niczym się od niego nie różni. Jedynym celem jego zbiegów i trosk staje się żądza utrzymania swego życia i stworzenia jak najwygodniejszych warunków swego bytowania. Wszystkie jego troski i wysiłki są zmaterializowane. A wtedy powstaje chaos pojęć, zamieszanie we wszelkich dziedzinach życia ludzkiego, nieporozumienia i walki poglądów i pojęć moralnych”.

Uroczystemu kongresowi towarzyszyły relikwie bł. Karola Acutisa, które pielgrzymują po Polsce.

ms / Buk/ KAI

NO COMMENTS