Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Objawienia fatimskie przerwały ciemności kultury grzechu i śmierci, próbujące zdominować nasz świat i stały się orędziem nadziei dla świata – mówił podczas archidiecezjalnych obchodów 100. rocznicy objawień w Fatimie abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wziął udział w uroczystościach w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Owińskach koło Poznania.

W świątyni i na placu przed kościołem zebrały się tłumy wiernych, władze samorządowe, seminarzyści, kapłani i siostry zakonne, poznańscy biskupi pomocniczy. Obecny był o. Piotr Budrewicz, prowincjał sercanów białych, którzy opiekują się sanktuarium. We Mszy uczestniczyły także dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych, a jedna z wychowanek odczytała czytanie liturgiczne zapisane alfabetem Braille’a.

Abp Gądecki przypomniał na wstępie, że otaczana czcią wiernych figura Matki Bożej Fatimskiej była pierwszym wizerunkiem w archidiecezji poznańskiej, który dotarł z Fatimy. W jego sprowadzeniu do Polski w 1965 r. brał czynny udział abp Antoni Baraniak.

„Sama uroczystość wypadła imponująco. Ogromny tłum wypełnił świątynię po brzegi. Figura została umieszczona w głównym ołtarzu, na specjalnie przygotowanym tronie, następnie, po procesji, umieszczona w bocznym ołtarzu, na którym do dzisiaj się znajduje” – przypominał ówczesnego proboszcza abp Gądecki.

W homilii metropolita poznański ukazał sytuację polityczną poprzedzającą objawienia w Fatimie, przybliżył ich historię i znaczenie, mówił o tajemnicach fatimskich i orędziu przekazanym Hiacyncie, Łucji i Franciszkowi.

„Na początku XX wieku, od krańców zachodniej po krańce wschodniej Europy, zanegowano istnienie Boga; ogłoszono Jego śmierć, a w konsekwencji śmierć wiary, nadziei i miłości. Ten akt dramatycznie naznaczył przyszłość Europy i świata. Dla ludzi wierzących był to czas wielkiej próby” – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zauważył, że objawienia szły pod prąd ogromnej fali sekularyzacji, która dążyła do zmarginalizowania Boga w życiu ludzi i narodów.

„Podczas gdy świat proponuje ateizm jako drogę, którą ma iść człowiek, Maryja wskazuje na swoje Niepokalane Serce, przynaglając nas do tego, byśmy nie zrywali więzi z Bogiem, «stworzenie bowiem bez Stwórcy zanika»” – podkreślił metropolita poznański.

Abp Gądecki zauważył też, że prorocka misja Fatimy się nie zakończyła, bo w XXI wieku codziennie słyszy się o uchodźcach, terroryzmie, zamachach na życie niewinnych istot oraz innych formach okrucieństwa i zniewolenia. Metropolita poznański przypomniał, że przesłanie z Fatimy można streścić w słowach „nawrócenie”, „różaniec”, „zawierzenie” i „pokuta”.

Po Mszy św. odbyła się procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Uczestnicy obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich w archidiecezji poznańskiej zostali podjęci przez ojców sercanów białych obiadem w ogrodach parafialnych.

Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Owińskach to dawna fundacja cysterek, początki zabytkowego obiektu klasztornego sięgają XIII wieku.

Arch.Poznańska

Fot. ilustracyjne: Waldemar Wylęgalski

Zobacz także:

>>Homilia abp. Stanisława Gądeckiego: Fatima jest orędziem nadziei
>>Galeria zdjęć z uroczystości