(Polski) Abp Gądecki: niech każde ludzkie życie będzie przez nas kochane i otaczane czcią

09-12-2016
1817

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

„Niech wołanie ubogich nigdy nie spotka się z naszą obojętnością, cierpienie chorych i potrzebujących niech nie ujdzie naszej uwagi. Niech nas poruszają samotność ludzi starszych i bezbronność dzieci. Każde ludzkie życie niech będzie przez nas kochane i otaczane czcią” − modlił się abp Stanisław Gądecki na zakończenie procesji światła, która odbyła się w czwartek wieczorem w Poznaniu w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

>>Fotorelacja z Procesji Światła

Pod przewodnictwem arcybiskupa metropolity i w asyście strażaków z zapalonymi pochodniami procesja światła wyruszyła sprzed kościoła pw. św. Małgorzaty na Śródce i przeszła przez most Biskupa Jordana do figury Niepokalanej przy kościele Najświętszej Maryi Panny „in Summo” na Ostrowie Tumskim.

W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Poznania i okolicznych miejscowości, a w szczególności członkowie różnych grup i wspólnot maryjnych, m.in. czciciele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, członkowie Żywego Różańca, Sodalicji Mariańskiej, Apostolatu Maryjnego, Pomocnicy Matki Kościoła.

W nabożeństwie uczestniczyło kilkanaście zastępów Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej m.in. z Poznania, Koźmina, Kamieńca, Jeżewa, Karolewa i Gostynia. Podczas drogi rozważano różańcowe tajemnice światła i dziękowano za jubileusz 1050-lecia chrztu Polski oraz za zakończony niedawno Rok Miłosierdzia.

Na zakończenie procesji abp Gądecki przekazał strażakom bukiet kwiatów, który podnieśli na wysięgniku wozu strażackiego i umieścili u stóp stojącej na kolumnie, kilka metrów nad ziemią figury Niepokalanej.

Następnie metropolita poznański odmówił akt oddania NMP. „Dziewico Święta i Niepokalana, do Ciebie zwracamy się z ufnością i miłością, bo Ty jesteś cała piękna Maryjo, grzechu nie ma w Tobie. Wzbudź w nas wszystkich nowe pragnienie świętości, niech w naszych słowach lśni blask prawdy, niech w naszych dziejach rozbrzmiewa pieśń miłości i niech w naszym ciele i sercu mieszkają przejrzystość i czystość” − prosił abp Gądecki.

Przewodniczący KEP zauważył, że za dwa lata będziemy przeżywać 1050-lecie utworzenia pierwszej diecezji w Polsce, tutaj w Poznaniu. „W 968 roku, prawdopodobnie na początku stycznia, został podjęta decyzja o utworzeniu pierwszej diecezji na polskich terenach” − przypomniał abp Gądecki.

Zapowiedział, że w jubileuszowych uroczystościach, w dniach 13−16 września 2018 r., wezmą udział przewodniczący wszystkich Episkopatów Europy.

Metropolita poznański wyraził radość z mianowania abp. Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim przez papieża Franciszka. „Po czterech latach działalności w diecezji łódzkiej abp Marek Jędraszewski, stąd się wywodzący, profesor tutejszego uniwersytetu i naszego Wydziału Teologicznego, znany filozof i człowiek dbający o naukę katolicką, przejdzie do prastarej diecezji krakowskiej, która została utworzona w roku 1000 razem z Wrocławiem i Kołobrzegiem” − zaznaczył abp Gądecki.

Podkreślił, że nowo mianowany metropolita krakowski „stąd wyrósł, tutaj się wykształcił, tutaj wchodził w kapłaństwo Chrystusowe, z tej atmosfery czerpał dziesiątki lat i teraz obejmuje diecezję, która jest w naszej żywej pamięci”.

Poznańska procesja światła nawiązuje do nabożeństwa, które papież każdego roku 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, odprawia na placu Hiszpańskim w Rzymie. W tym miejscu, na pamiątkę ogłoszenia 8 grudnia 1854 r. dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi, papież Pius IX wzniósł Jej figurę.

W Poznaniu statua Niepokalanej stoi w miejscu, gdzie znajdowała się pierwsza na ziemiach polskich kaplica, ufundowana przez księżną Dobrawę.

msz / Poznań (KAI)