Pielgrzymka to nie tylko pokonanie drogi do jakiegoś miejsca, ale to przede wszystkim podróż w głąb samego siebie – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. sprawowanej w poznańskiej katedrze, która w środę rano oficjalnie rozpoczęła 82. Poznańską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.

W homilii wygłoszonej podczas Mszy św., abp Gądecki przypomniał pielgrzymom, że forma pobożności, którą jest pielgrzymka chrześcijańska, włącza się w szeroki nurt pielgrzymowania rozpoczynający się w judaizmie. – Pielgrzymki od samego początku towarzyszą chrześcijaństwu, a pierwszym i najważniejszym celem pielgrzymowania wyznawców Chrystusa była Ziemia Święta i znajdujące się tam miejsca związane z ziemską działalnością Jezusa – zaznaczył metropolita poznański.

Kaznodzieja zauważył też, że to Sobór Watykański II ukazał cały Kościół jako wspólnotę pielgrzymującą ludu Bożego, a „pielgrzymka stała się obrazem życia ludzkiego, które nie jest niczym innym jak właśnie codziennym pielgrzymowaniem do ostatecznego celu na spotkanie z Bogiem”. – W swojej pielgrzymce człowiek nie idzie więc do Boga w pojedynkę, ale we wspólnocie z innymi, w której to wspólnocie będzie się też kiedyś radował ze spotkania z Bogiem w niebie – mówił abp Gądecki.

Przewodniczący polskiego Episkopatu zwrócił również uwagę, na różnice pomiędzy pielgrzymką a wycieczką. Jego zdaniem, nie można nazwać pielgrzymką wyjazdu, podczas którego w krótkim czasie nawiedza się, albo raczej zwiedza, wielką ilość sanktuariów, czy też innych miejsc szczególnie ważnych dla chrześcijaństwa. Pielgrzymi muszą mieć bowiem czas na wspólnotową i osobistą modlitwę i refleksję.

– Pielgrzymka to nie tylko pokonanie drogi do jakiegoś miejsca, ale to przede wszystkim podróż w głąb samego siebie. To oderwanie się od ustalonego rytmu codziennego życia, które pozwala spojrzeć na siebie i na swoje życie z zupełnie innej perspektywy. To odpowiedź na wewnętrzny głos, który wzywa nas do ruszenie w drogę do ukrytych zakamarków naszego życia, do głębszego zrozumienia naszej własnej osoby – podkreślił abp Gądecki.

Jak natomiast przypomniał w rozmowie z KAI ks. Tomasz Kulka, kapelan 82. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, w Roku Miłosierdzia odbywa się ona pod hasłem „Bądźmy świadkami miłosierdzia”, a patronuje jej św. s. Faustyna Kowalska. – Święty Rok Miłosierdzia, to szczególny czas pielgrzymowania, a wchodząc na Jasną Górę przejdziemy przez Bramę Miłosierdzia – zaznacza ks. Kulka.

Także podczas konferencji głoszonych w drodze w poszczególnych grupach, pielgrzymi będą słuchali treści związanych z Rokiem Miłosierdzia. – Na szlaku rozważane będą uczynki miłosierdzia wobec duszy i wobec ciała, a także podejmowana będzie tematyka poszczególnych sakramentów. Pielgrzymkowe konferencje będą korespondowały z tematyką przygotowań do Światowych Dni Młodzieży – wyjaśnia ks. Rafał Pleszewa, ojciec duchowny wszystkich pątników. – Chcemy w tym roku przede wszystkim uczyć się być radosnymi świadkami miłosierdzia dla wszystkich, których napotkamy w drodze – dodaje.

W 82. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, jak szacuje jej kapelan ks. Tomasz Kulka, podobnie jak w latach ubiegłych bierze udział ok. 2 tys. osób, pielgrzymujących w 18 grupach. Już od 3 lipca w drodze jest grupa idąca na Jasną Górę z położonego na północy archidiecezji Czarnkowa, która ma do pokonania ponad 380 km, a od 5 lipca – grupy z Opalenicy, Kościana, Grodziska Wlkp. i Buku. W kolejnych dniach wyjdą natomiast pielgrzymi z Leszna, Pudliszek i Gostynia.

Natomiast osoby, które z różnych przyczyn nie mogą wyruszyć na pątniczy szlak, ale pragną nie mniej głęboko przeżyć to wydarzenie, zaproszone są do udziału w tzw. pielgrzymce duchowej. Jej podstawą jest codzienny udział we Mszy św. w kolejnych poznańskich kościołach stacyjnych, w czasie których głoszone będą konferencje poświęcone tej samej tematyce co w grupach idących pieszo na Jasną Górę, a także modlitwa i osobista refleksja nad tematami i intencjami danego pielgrzymkowego dnia.

Poznańscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca, a dzień później wezmą tam udział w odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej. Niektórzy z nich powędrują jeszcze dalej – do Łagiewnik z Wielkopolską Pieszą Pielgrzymką „Od Miłosierdzia do Miłosierdzia”. Wyruszy ona 10 lipca z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowie Wlkp. i przez Częstochowę, gdzie 16 lipca dołączą do niej pielgrzymi z archidiecezji poznańskiej, dojdzie do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach.

KAI

20160706_092225 (Large)

20160706_092216 (Large)

20160706_092147 (Large)(fot. R. Binkowski)

NO COMMENTS