(Polski) Abp Jędraszewski do pracowników Służby Zdrowia: Jesteście u Boga na służbie miłości

0
285

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Z udziałem przedstawicieli różnych środowisk medycznych, pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego z Krakowa na Jasnej Górze odbyły się główne uroczystości 99. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia. Dziękowano za ich troskę nie tylko o zdrowie ciała, ale też o zdrowie ducha oraz za heroiczną walkę o życie w czasie pandemii i pomoc okazywaną Ukraińcom. Proszono, by każdy pracownik był dobrym samarytaninem a każdy chory ich bratem i siostrą.

– My u Boga na służbie miłości drugiemu człowiekowi, po to, by jak najwięcej ludzi mogło przejść przez ten świat z chrześcijańską nadzieją za tym, który za nas umarł, zmartwychwstał i dla nas wstąpił do nieba – mówił w kazaniu podczas Mszy św. celebrowanej na Szczycie abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski zauważył, że w czasie pandemii tworzyło się jedno wielkie dobro, przy wszystkich nieszczęściach, trudnościach i cierpieniach jakie miały miejsce. – I za to dobro chcemy Panu Bogu dziękować. Za tę nadzieję, która dawała siły tylu lekarzom, pielęgniarkom, fizjoterapeutom, by nieść pomoc – podkreślał kaznodzieja. Zauważył, że także pośród samych pracowników Służby Zdrowia było wielu tych, którzy oddali swoje życie dla braci. Wyliczał, że zmarło 304 lekarzy, 257 pielęgniarek, a tysiące zachorowało. – To ogromna rzesza ludzi, która ryzykowała swoim zdrowiem, a nawet życiem, by iść za Chrystusem miłosiernym, dobrym, niosącym pomoc, empatycznym, właśnie po to, by także w tych trudnych czasach jakich doświadczyliśmy, nasi bracia i siostry zagrożeni w swym życiu i zdrowiu, mogli odczuć prawdziwość tych słów, jakimi Chrystus żegnał się z apostołami przy swoim Wniebowstąpieniu „Oto ja jestem z wami aż do skończenia świata” – mówił abp Jędraszewski. Podkreślał, że ta Jezusowa obecność aż do skończenia świata jest przez tych, którzy idą za Nim „okazując dobroć, miłość bezinteresowną, gotowość poświęcenia”. – I za to „jestem z wami” wyrażane przez miesiące i lata pandemii, która szczęśliwie kończy się, chcemy dzisiaj Panu Bogu dziękować, u stóp naszej Matki i Królowej, Tej, która tak wrażliwa była na ludzkie potrzeby – powiedział  abp Marek Jędraszewski.

Tradycyjnie list do uczestników pielgrzymki skierował Prezydent RP Andrzej Duda. – Kieruję do wszystkich serdeczne podziękowania za bezcenne dobro wyświadczane rodakom za nieustępliwą walkę z cierpieniem, kalectwem i śmiercią, za zaangażowanie w profilaktykę zdrowia także w ogólnopolskim projekcie „Zdrowe życie”, jak również za trud stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wszelkie osobiste wyrzeczenia – napisał m.in. polski prezydent. Podziękował też pracownikom Służby Zdrowia, którzy opiekują się przebywającymi w naszym kraju uchodźcami wojennymi a także „odważnym medykom, którzy pospieszyli, by w ostrzeliwanych ukraińskich miastach, w szpitalach polowych na polach walki nieść bezpośrednią pomoc Ukraińcom broniącym swojej ojczyzny przed agresją imperialnej Rosji”.

W czasie Mszy św. ponowiony został Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej wypowiedziany po raz pierwszy 21 maja 1966 r. z inicjatywy bł. Prymasa Wyszyńskiego. – Oddajemy ci wszystkich chorych, spraw każdy był naszym bratem i siostrą, a każdy pracownik Służby Zdrowia dobrym samarytaninem niosącym wsparcie pocieszenie i ulgę w cierpieniu oraz fachową pomoc medyczną – brzmią m.in. słowa oddania Maryi. Medycy prosili również, by wytrwali na straży życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Matce Bożej przynieśli też „ marzenia o lepszej organizacji systemu opieki zdrowotnej w naszej ojczyźnie, ambicje i dążenia, by stawać się profesjonalnymi i godnymi szacunku specjalistami”.

Organizatorami tegorocznej pielgrzymki byli medycy i duszpasterstwo Służby Zdrowia z arch. krakowskiej. 99. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia odbywała się pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Pielgrzymkę poprzedziły Ogólnopolskie Rekolekcje dla Środowiska Medycznego. Pierwsza Ogólnopolska Pielgrzymka Lekarzy na Jasnej Górze odbyła się w 1948 r. Wtedy też w sposób nieformalny zaistniało duszpasterstwo służby zdrowia.

W 1956 r. uwolniony z miejsca internowania Prymas Polski Stefan kard. Wyszyński w ramach Wielkiej Nowenny przed 1000-leciem Chrztu Polski zlecił zorganizowanie ogólnopolskiej pielgrzymki lekarzy na Jasną Górę, by im powiedzieć, że w nich widzi pierwsze szeregi powołanych niejako z zawodu do obrony życia nienarodzonych. Te pielgrzymki, potem co roku odbywane, stały się impulsem dalszych kroków do zorganizowania osobnego duszpasterstwa.

Izabela Tyras @JasnaGóraNews

NO COMMENTS