Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski wziął udział w briefingu prasowym z okazji 10. rocznicy działalności Centrum Studiów Ratzingera i współpracy Fundacji Watykańskiej z Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Bydgoszczy. „Studiowanie myśli ks. prof. Ratzingera, potem kardynała i Ojca Świętego, jest niezmiernie ważne, szczególnie w czasach zamętu” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

Zdaniem abp. Stanisława Gądeckiego ważne jest, by w czasach szerzącego się relatywizmu, jaki jest widoczny w życiu naukowym, społecznym i kulturalnym, zwyciężał „głos racjonalności”. – Inaczej pogrążymy się w kompletnym chaosie – stwierdził.

Mówiąc o Ratzingerze, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podkreślił, że był on „głównym promotorem zmiany soborowej”. – Wypracował model, który potem przeniósł się na cały Kościół. Więc nie jest to jeden z wielu uczonych, jakich możemy znajdować w kulturze światowej, ale gigant myśli kościelnej – dodał abp Stanisław Gądecki, dziękując ks. prof. KPSW dr hab. Mariuszowi Kucińskiemu i Kujawsko-Pomorskiej Szkole Wyższej za gościnność, życzliwość dla Centrum Studiów Ratzingera.

Do słów umieszczonych na sztandarze Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej, wyrażających zarazem misję uczelni, jakimi są „Sapientiae Servientes”, odniosła się rektor prof. KPSW dr Helena Czakowska. – Cieszę się, że w tej służbie mądrości, możemy razem poszukiwać prawdy, organizując konferencje, czy tocząc debaty – powiedziała. – To ciągłe odkrywanie tajemnicy prawdziwego obrazu Boga, który jest Miłością. Byłoby pięknie, gdyby ta myśl docierała pod strzechy człowieka, który zmaga się z codziennością, mając swoje problemy – dodał ordynariusz bydgoski bp Krzysztof Włodarczyk.

Według Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, warto wziąć pod uwagę fakt, że Fundacja Watykańska Josepha Ratzingera- Benedykta VI, jest obecna w Europie Środkowowschodniej, a poprzez to stwarza możliwości do dialogu ze współczesnym społeczeństwem. – Istotną rzeczą jest to, że w świecie chaosu i zamętu, myśl Ratzingera jest tą porządkującą – dodał Sekretarz Generalny KEP bp Artur Miziński.

Na zakończenie spotkania z mediami głos zabrał ordynariusz diecezji toruńskiej. Biskup Wiesław Śmigiel dostrzegł cenną współpracę na polu naukowym. – Stworzono środowisko, które promuje myśl Benedykta XVI. Jestem wdzięczny, że fundacja współpracuje nie tylko z Kujawsko-Pomorską Szkołą Wyższą w Bydgoszczy, ale również z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Tym bardziej, że w Toruniu przyznajemy naukowcom z całego świata nagrodę międzynarodową – powiedział.

Marcin Jarzembowski / BP KEP

10. rocznica działalności Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger-Benedykt XVI w Polsce i Europie Środkowej (Bydgoszcz, 10.06.2022)