(Polski) Abp Wojda: paliusz ma bardzo głęboką symbolikę

0
2357

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Paliusz ma bardzo głęboką symbolikę, każdy arcybiskup metropolita otrzymuje go z ręki papieża. Zanim zostanie przekazany arcybiskupowi paliusz jest złożony na grobie św. Piotra – podkreśla metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda.

„Pragnę bardzo serdecznie zaprosić wszystkich wiernych z naszej archidiecezji na uroczystość założenia paliusza, która będzie miała miejsce w niedzielę, 5 listopada. Będzie obecny nuncjusz apostolski w Polsce ks. abp Salvatore Pennacchio” – powiedział abp Wojda.

Dodał, że paliusz wyraża głęboką więź z papieżem, a przez niego z samym św. Piotrem. „Oprócz tego na paliuszu są trzy krzyże, które symbolizują rany Pana Jezusa. Sam paliusz jest wykonany z białej wełny z baranka jednorocznego. Jest to symbolika Baranka Bożego, Jezusa Chrystusa, który złożył swoje życie za wszystkich. A więc w paliuszu jest też symbolika głębokiej jedności z Jezusem Chrystusem” – wskazał metropolita białostocki.

Dodał też, że uczestnicy niedzielnej uroczystości, w jakiś sposób będą mogli doświadczyć jedności nie tylko z całym Kościołem białostockim i jego pasterzem, ale też z Jezusem Chrystusem.

Uroczyste nałożenie paliusza metropolicie białostockiemu abp. Tadeuszowi Wojdzie, odbędzie się w niedzielę, 5 listopada, o godz. 11.00 podczas Mszy św. w archikatedrze białostockiej.

Papież Franciszek, 29 czerwca br., w uroczystość apostołów Piotra i Pawła, pobłogosławił paliusz abp. Wojdy oraz zastępcy przewodniczącego KEP, metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego (nałożenie paliusza odbyło się 22 października br.) i metropolity warmińskiego, abp. Józefa Górzyńskiego (nałożenie paliusza odbyło się 15 sierpnia br.).

BP KEP

 

NO COMMENTS