Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Chrystus oczekuje, że podobnie jak Magdalena, Piotr, Jan, Łukasz i inni, również i Ty staniesz się świadkiem Jego zmartwychwstania, że zaniesiesz tę radosną nowinę do swojej rodziny, że przekażesz ją swoim dzieciom, przyjaciołom i znajomym, tym wszystkim Piotrom i Janom, których będziesz spotykał każdego dnia – mówił abp Tadeusz Wojda SAC, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w homilii Mszy św. Rezurekcyjnej, której przewodniczył w archikatedrze oliwskiej.

Abp Wojda zaznaczył, że wielkiego przywileju ogłoszenia światu orędzia o zmartwychwstaniu Pana doświadczyła Maria Magdalena, „prosta zwykła kobieta, ale o niezwykłym sercu, wrażliwym na cierpienie, na dobro, na obecność Boga”. „Jej pośpiech i trud, a przede wszystkim miłość do Chrystusa, zostają wynagrodzone. Zmartwychwstały Chrystus nie potrzebuje już namaszczenia, ale pełnego miłości serca” – dodał.

Abp Wojda zwrócił uwagę, że takie gesty nie pozostają przez Jezusa niezauważone. „Wręcz przeciwnie. Te gesty, nawet małe, prozaiczne ale z miłości, stają się wielkie i zostają przez Niego obficie wynagrodzone” – zauważył.

„Miłość Marii Magdaleny, jak wcześniej Weroniki w czasie drogi krzyżowej, Szymona Cyrenejczyka przy dźwiganiu krzyża, czy współczującego na krzyżu Łotra, są gestami, które mają moc przemiany ludzkiego sumienia i rozpalenia ognia miłości i wiary również w sercach innych” – podkreślił metropolita gdański. Przyznał, że to właśnie te gesty „są w stanie przemieniać dzisiejszy świat, to one przypominają, że w ludzkim sercu jest pragnienie Boga i pragnienie zbawienia, to one przypominają, że człowiek jest stworzony do wyższych rzeczy a nie tylko do szarego egzystowania na ziemi”.

„Chrystus oczekuje, że podobnie jak Magdalena, Piotr, Jan, Łukasz i inni, również i Ty staniesz się świadkiem Jego zmartwychwstania, że zaniesiesz tę radosną nowinę do swojej rodziny, że przekażesz ją swoim dzieciom, przyjaciołom i znajomym, tym wszystkim Piotrom i Janom, których będziesz spotykał każdego dnia” – zaznaczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

BP KEP

Fot. gdansk.gosc.pl