Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

– Wszyscy niesiemy w sobie głębokie przekonanie, że dla biskupa Adama Kościół łódzki był jego domem, jego matką. On ten Kościół kochał, temu Kościołowi oddał całe swoje życie, wszystkie swoje talenty, temu Kościołowi służył. Ten Kościół budował modlitwą i praca, cierpieniem i przejrzystym świadectwem wiary i miłości – mówił abp Władysław Ziółek.

Zakończyły się uroczystości pogrzebowe śp. księdza biskupa Adama Lepy – emerytowanego biskupa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył – pochodzący z Archidiecezji Łódzkiej – ksiądz kardynał Konrad Krajewski – jałmużnik papieski.

Podczas liturgii homilię wygłosił ksiądz arcybiskup senior Władysław Ziółek, którego Zmarły był bliskim współpracownikiem. – Czyniłem to już wiele razy publicznie, ale chciałbym to uczynić jeszcze raz i złożyć wobec wszystkich osobiste świadectwo wielkiej gorliwości pasterskiej biskupa Adama. Bardzo pragnąłem go mieć jako bliskiego współpracownika w biskupim posługiwaniu. I tak się stało. Za co nieustannie dziękowałem Bogu. Zawsze mogłem na niego liczyć, nigdy niczego mi nie odmówił, kiedy w rachubę wchodziły zadania duszpasterskie, więcej dzielił ze mną w pełni odpowiedzialność za oblicze Kościoła Łódzkiego. Był wypróbowanym i niezawodnym współpracownikiem. – mówił kaznodzieja.

– Pozostanę do końca pod urokiem jego umiłowania życia, jego pobożności, jego duchowej kultury, jego chrześcijańskiego optymizmu, jego bogatej osobowości, jego pracowitości, jego duszpasterskiej kreatywności – jego w sumie cichej i prostej egzystencji, która zapewne nie była łatwa, ale naznaczona głęboką dojrzałością ludzką i chrześcijańską. – podkreślił abp Władysław.

Na cmentarzu kondukt żałobny poprowadził ksiądz biskup Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej. Śp. ksiądz biskup Adam Lepa spoczął – wedle zapisu w swoim testamencie – w rodzinnym grobie.

W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa – arcybiskup Depo – metropolita częstochowski, bp Andrzej Franciszek Dziuba – biskup łowicki, bp Damian Bryl – biskup Kaliski, bp Wojciech Osial – biskup pomocniczy diecezji łowickiej,  bp Ignacy Dec – biskup senior diecezji świdnickiej, bp Ireneusz Pękalski oraz bp Marek Marczak z biskupi łódzcy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, siostry zakonne, klerycy oraz wierni świeccy.

Ksiądz biskup Adam Lepa odszedł do Pana opatrzony świętymi sakramentami w środę 27 kwietnia 2022 roku w 84 roku życia, 60 roku kapłaństwa i 34 roku biskupstwa.

Za: archidiecezja łódzka