(Polski) Akta Konferencji Episkopatu Polski z 2016 r.

0
4098

Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Teksty przemówień Ojca Świętego Franciszka z pielgrzymki do Polski i Światowych Dni Młodzieży oraz dokumenty Konferencji Episkopatu Polski wydane od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. zostały opublikowane w najnowszym numerze “Akt Konferencji Episkopatu Polski”. Najważniejsze dokumenty związane z Konferencją Episkopatu Polski są wydawane w formie rocznika.

>>Akta KEP (plik pdf do pobrania)

“W 2016 r. nastąpiła zmiana na stanowisku Nuncjusza Apostolskiego w Polsce – abp Celestino Migliore został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Federacji Rosyjskiej, a w Polsce zastąpił go abp Salvatore Pennacchio, dotychczasowy Nuncjusz w Indiach i Nepalu – co również znajduje odzwierciedlenie w wydanych dokumentach” – pisze we “Wprowadzeniu” do najnowszego numeru “Akt KEP” rzecznik Episkopatu, ks. dr Paweł Rytel-Andrianik. Od ubiegłego roku w publikacji ukazują się też m.in. uchwały definitywne Konferencji Episkopatu Polski.

“Akta KEP” stanowią organ urzędowy Konferencji Episkopatu Polski. Wydaje je od 1998 roku Biuro Prasowe KEP. Od 2015 roku ukazują się jako rocznik. Wcześniej wydawane były co pół roku.

Publikujemy tekst “Wprowadzenia” do wydanego właśnie, najnowszego numeru “Akt KEP”:

Wprowadzenie

Rok 2016 był dla Kościoła w Polsce rokiem ważnych wydarzeń. Wizyta Ojca Świętego Franciszka i Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, 1050-lecie Chrztu Polski oraz Rok Miłosierdzia należą niewątpliwie do najważniejszych z nich.

Obecne wydanie Akt Konferencji Episkopatu Polski zawiera dokumenty ogłoszone od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. W związku z pielgrzymką Ojca Świętego Franciszka do Polski, kolejny, 28. numer Akt Konferencji Episkopatu Polski zawiera w swej pierwszej części wszystkie teksty homilii oraz przemówień Ojca Świętego Franciszka, które wygłosił w naszej Ojczyźnie.

Tradycyjnie, pierwsza część „Akt” zawiera także dokumenty Stolicy Apostolskiej i Nuncjatury Apostolskiej w Polsce. Wśród nich znajduje się m.in. Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ws. obrzędu umywania nóg w liturgii Wielkiego Tygodnia, a także   Instrukcja Kongregacji Nauki Wiary dotycząca pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji.

W 2016 r. nastąpiła zmiana na stanowisku Nuncjusza Apostolskiego w Polsce – abp Celestino Migliore został mianowany Nuncjuszem Apostolskim w Federacji Rosyjskiej, a w Polsce zastąpił go abp Salvatore Pennacchio, dotychczasowy Nuncjusz w Indiach i Nepalu – co również znajduje odzwierciedlenie w wydanych dokumentach. Pod koniec zaś opisywanego roku została ogłoszona decyzja Ojca Świętego o nominacji abp. Marka Jędraszewskiego metropolitą krakowskim. Zastąpił on na tym stanowisku kard. Stanisława Dziwisza.

Ważną częścią obchodów 1050-lecia Chrztu Polski była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka 28 lipca na Jasnej Górze, jak również kwietniowe zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski w Gnieźnie i Poznaniu, październikowa Pielgrzymka Narodowa do Rzymu oraz uroczystości związane z Jubileuszowym Aktem Przyjęcie Jezusa Chrystusa za Króla i Pana 19 listopada w Krakowie–Łagiewnikach, a następnego dnia w parafiach polskich. Te wydarzenia zostały udokumentowane w części drugiej „Akt”.

Wśród tekstów definitywnych uchwał podjętych podczas trzech zebrań plenarnych KEP w 2016 r. znajdujemy m.in: Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, Przesłanie Kościołów w Polsce ws. uchodźców oraz tekst porozumienia dotyczącego kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii.

Z dokumentów wynika, podobnie jak w ubiegłym roku, że Konferencja Episkopatu Polski angażowała się na rzecz ochrony życia ludzkiego od momentu poczęcia do naturalnej śmierci oraz wyrażała solidarność z poszkodowanymi w wyniku kataklizmów i wojen na świecie. Znajduje to wyraz m.in. w komunikatach Zebrań Plenarnych KEP, komunikatach Prezydium KEP i w bogatym wyborze korespondencji.

Bieżący numer „Akt” zamykają i opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC dane statystyczne, dotyczące m.in. wyników badań religijności katolików w Polsce oraz działalności duszpasterskiej Kościoła.

Życzę, aby najnowszy numer „Akt”, stanowił cenną pomoc dla wszystkich, którzy sięgają do dokumentów Konferencji Episkopatu Polski.

Ks. dr Paweł Rytel-Andrianik
rzecznik KEP

Warszawa, 10.02.2017 r.

jl/BPKEP

NO COMMENTS