Biskup Polowy WP Józef Guzdek modlił się przy grobach żołnierzy poległych w wojnie obronnej Polski 1939 roku na Warszawskich Powązkach. Biskupowi Polowemu towarzyszyli ks. ppłk Piotr Majka, proboszcz katedry polowej oraz pracownicy Kurii Ordynariatu Polowego.

W przeddzień 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz obchodzonego jutro Dnia Weterana Ordynariusz Wojskowy zapalił znicz przy głazie upamiętniającym żołnierzy oraz mieszkańców stolicy poległych w obronie Warszawy we wrześniu i październiku 1939 roku. Poprowadził modlitwę w intencji poległych oraz zmarłych w kampanii wrześniowej. Zachęcił do modlitwy w intencji weteranów i kombatantów II wojny światowej, a także do tego, by otoczyć opieką żyjących świadków tamtych dni.

Modlił się także w kwaterze żołnierzy Twierdzy Modlin, której bohaterska załoga atakowana z lądu i powietrza wytrwała aż do 29 września. Wiele grobów z kwatery na Powązkach Wojskowych oznaczonych jest jako Nieznany Żołnierz.

Podczas wizyty na cmentarzu bp Guzdek rozmawiał z jednym z uczestników kampanii wrześniowej, płk. w st. spocz. Zygmuntem Łabędzkim ps. „Łoś”, prezesem Stowarzyszenia Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Wspólnie modlili się przy grobie, w którym spoczywają najbliżsi płk. Łabędzkiego.

1 września Biskup Guzdek o godz.10.30 w katedrze polowej będzie przewodniczył Mszy św. w intencji Ojczyzny, poległych w II światowej oraz weteranów i kombatantów. W południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta zmiana posterunku honorowego.

www.ordynariat.pl/KAI

NO COMMENTS