Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Do nieustannej modlitwy o pokój, troski o bliźnich i odkrywania na nowo wartości, jakie niesie ze sobą życie zgodnie z nauką Kościoła katolickiego wzywali polscy biskupi w homiliach wygłaszanych podczas Mszy św. pasterskich w nocy z 24 na 25 grudnia.

„W naszych czasach naznaczonych niesłychaną przemocą – na Ukrainie, w Ziemi Świętej, na Bliskim Wschodzie i Afryce – przyjmijmy Dzieciątko z Betlejem jako jedynego Zbawiciela człowieka i świata, bo nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni. Przyjmijmy Niemowlę z Betlejem jako niewyczerpane źródło prawdziwego pokoju, którego tak bardzo pragnie każde ludzkie serce” – mówił w homilii podczas Pasterki w archikatedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak podczas Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej podkreślił, iż „prawdziwa bożonarodzeniowa radość wypływa z nadziei, że z betlejemskiego żłóbka wciąż wychodzi i nadal będzie wychodzić światło, które ma moc zwyciężyć przemoc i cierpienie, nienawiść i wojny, ma moc kruszyć ludzkie serca i w świecie rozdartym przez walki i niezgodę, czynić człowieka gotowym do pojednania”.

„Starajmy się pojąć i zrozumieć, że przychodząc do kościoła, Boże Narodzenie przeżywany na każdej Mszy – rodzi się w nas Emmanuel, Bóg z nami, Jezus Chrystus” – powiedział kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski w homilii Mszy św. pasterskiej w parafii św. Teresy z Lisieux na warszawskich Włochach. „Człowiek, który obchodzi się bez Pana Boga, rezygnuje z kontaktu z Nim, ryzykuje, że okaże się nieskuteczny w budowaniu pokoju, miłości, braterstwa wokół siebie” – wskazywał.

 „Uśpiony Jezus, nie w żłobie, ale w sercach i wnętrzach ludzi. Uśpione Dzieciątko Jezus zostało przez Franciszka obudzone po to, żeby ludzie je nie tylko zauważyli, ale i zachowali w kochającej pamięci. Kiedy stąd wyjdziemy, z tej Eucharystii, to jest niesłychanie ważne, żeby Jezus był w nas obudzony, żeby ten mały Jezus był w nas obudzony, żeby się zbudził z takiego snu, do którego Go ukołysali” – mówił w homilii podczas Pasterki w parafii pw.  Świętego Ojca Pio w Kalonce kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

„My chrześcijanie jesteśmy synami tej Światłości, którą jest sam Jezus Chrystus. (…) Dlatego pragniemy być coraz bardziej światłością dla świata” – powiedział w homilii podczas pasterki w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. „Musimy mieć w sobie moc wiary i odwagę ducha, by Go szukać, by Mu wyjść na spotkanie, jak to przed wiekami uczynili pasterze, a także Mędrcy ze Wschodu” – wzywał.

„Stanął na ziemi Boży Syn, aby nauczyć człowieka zwyciężać zło dobrem, aby dać mu ku temu zwyciężaniu wewnętrzną moc” – powiedział podczas Mszy św. w katedrze świdnickiej bp Marek Mendyk, biskup świdnicki. „Stąd też dzień narodzin Syna Bożego był dniem przystąpienia Boga do definitywnej rozprawy ze złem. Był dniem, w którym zło zadrżało w swoich posadach. Od tego czasu człowiek nie był już bezradny i bezsilny wobec potęgi zła. Odtąd każdy człowiek z Chrystusem i w Chrystusie może odnosić zwycięstwo nad złem. I to jest właśnie owa prawda Nocy Betlejemskiej” – wyjaśniał.

„Niech w każdym z nas Chrystus rozpozna swojego ucznia, który własnym życiem świadczy, że czas Boga i czas człowieka wzajemnie się przenikają. A świat, w którym żyjemy niech będzie miejscem komunii człowieka z Bogiem, który w Jezusie Chrystusie zamieszkał pośród nas” – mówił metropolita białostocki abp Józef Guzdek na zakończenie homilii podczas Mszy św. pasterskiej w archikatedrze białostockiej.

Rozważając scenę Bożego Narodzenia, jesteśmy zaproszeni do duchowego udania się w drogę tak jak pasterze, śpieszący do żłóbka. Pociąga nas pokora Chrystusa, który przyjął ludzką naturę po to, aby się spotkać z każdym człowiekiem. Odkrywamy, że Bóg nas kocha i chce się z nami zjednoczyć – powiedział w homilii Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Jana Kantego w Lublinie abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

„Chrystus radykalnie zbliża Boga i człowieka, sprawia, że Niebo i Ziemia stają się wspólnym światem” – mówił podczas Pasterki w katedrze polowej RP bp Wiesław Lechowicz. „Bóg się nam daje, ofiarowuje, staje się dla nas darem – oto najważniejsze przesłanie tej cichej i świętej nocy! Z przyjęciem daru wiąże się radość, która jest owocem doświadczenia solidarności Boga” – podkreślał biskup polowy Wojska Polskiego.

„Bóg wybrał ludzką rodzinę, by przyjść do każdego człowieka, by każdego z nas nauczyć miłości” – mówił w homilii podczas Pasterki w bazylice archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela w Przemyślu bp Adam Szal, metropolita przemyski. „Wiemy, że silna rodzina przekazuje wartości fundamentalne, takie jak miłość do Boga, miłość do ojczyzny, miłość do drugiego człowieka” – podkreślał.

Bóg w Jezusie Chrystusie, który z Maryi Dziewicy narodził się w Betlejem, wszystkich bez wyjątku zaprasza do siebie i gorąco pragnie, abyśmy przyszli do niego tacy, jacy jesteśmy, jak pasterze, aby usłyszeć Dobrą Nowinę, że i w moim sercu może narodzić się Mesjasz Pan – mówił bp Jan Piotrowski, biskup kielecki podczas Pasterki w bazylice kieleckiej.

„Szopka ma być jedynie prowokacją i pomocą w przeżyciu świąt, a nie ich sensem” – powiedział w homilii Mszy św. pasterskiej sprawowanej w Bazylice oo. Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach abp Adrian Galbas SAC. „Chrystus, który jest w centrum każdej szopki to plastikowa, bądź drewniana lalka, Chrystus, który jest w centrum kościoła, na każdym ołtarzu i w tabernakulum, to Chrystus żywy. Lalka nas wzruszy, ale nas nie zbawi” – mówił metropolita katowicki.

Bp Waldemar Musioł, biskup pomocniczy diecezji opolskiej, w homilii Mszy św. pasterskiej sprawowanej w opolskim kościele oo. Franciszkanów wyraził nadzieję, że Boże Narodzenie przyniesie wierzącym radość i pokój, pomimo zewnętrzne okoliczności życia wydają się ich zaprzeczeniem. „Mam na myśli niechęć, a nieraz wręcz agresję, która wkrada się w życie publiczne i skutkuje nastawaniem na siebie ludzi w większych i mniejszych społecznościach, nie wyłączając wspólnoty Kościoła. (…) Dobrze więc, ze nadeszła ta noc, w której możemy doświadczyć spotkania z Księciem Pokoju. Pokoju, który nie jest podobny do tego pokoju, który daje świat, ale przyjęty czyni nas cierpliwymi narzędziami pokoju i jedności. Dobrze, że nadeszła ta noc, w której możemy żywić nadzieję, że nie jesteśmy sami na świecie. A wszelkie utrapienia mają się nijak do perspektywy zbawienia w Jezusie, do perspektywy naszej wieczności” – mówił.

„Nowonarodzony Jezus przynosi Ziemi prawdziwy pokój. Ten Boży pokój jest nam wszystkim bardzo potrzebny: pokój w naszych rodzinach, pokój na świecie targanym w różnych regionach wojnami i pokój w naszych sercach. Z bólem serca patrzymy na toczące się wojny w Ziemi Świętej czy na Ukrainie, ale również z wielkim smutkiem patrzymy na podziały, które od lat istnieją w naszej Ojczyźnie, a które w ostatnim czasie jakby przybrały na sile. Stąd potrzeba naszej wytrwałej modlitwy w intencji ładu społecznego i pokoju” – powiedział bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej w homilii podczas Mszy św. pasterskiej sprawowanej w parafii Gójsk, w diecezji płockiej.

Bp Damian Bryl, biskup kaliski w homilii Mszy św. w katedrze w Kaliszu wzywał, aby nie zatrzymywać się na zwyczajach świątecznych, pięknych gestach, czy poruszeniach. „To wszystko jest ważne, ale to ma prowadzić nas na spotkanie z Bogiem, który do nas przychodzi jako bezbronne dziecko” – mówił.

„Fakt Boskiego Wcielenia dowodzi miłości Bożej ponad miarę, miłości nieskończonej i niezasłużonej, miłości wręcz absurdalnej; miłości, która pierwsza wyciąga rękę ku człowiekowi, który zawinił” – mówił w homilii Mszy św. sprawowanej w konkatedrze w Żywcu bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.

„Adorujemy z pasterzami Bożą Dziecinę w betlejemskiej grocie. Adoracja ta jest przede wszystkim jest postawą kolan, które uginają się przed tajemnicą wcielenia. To postawa wdzięczności, że możemy w tej tajemnicy przyjścia Boga na świat uczestniczyć ” – powiedział podczas Pasterki w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy bp Krzysztof Włodarczyk, biskup bydgoski.

Na tragiczne skutki konfliktów zbrojonych, kryzysy na płaszczyznach religijnych i społecznych oraz potrzebie dzielenia się wiarą z bliskimi wskazywał w katedrze w Sandomierzu bp Krzysztof Nitkiewicz, biskup sandomierski. „O niewinne i łagodne Dzieciątko Jezus, ulecz nas z braku miłości. Uzdrów słowa trawione kłamstwem, oczyść czyny z przemocy, ucisz huragan wojen. Wpatrując się w Ciebie, chcemy śpiewać wespół z chórami Aniołów: Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania” – mówił.

KAI / BP KEP