Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

O krzyżu, miłości i św. Janie Pawle II w 18. rocznicę jego odejścia do Domu Ojca mówili polscy biskupi w homiliach wygłaszanych w Niedzielę Palmową, która rozpoczyna w Kościele Wielki Tydzień.

“Człowiek i ludzkość pozostają bezpieczne tylko pod panowaniem Chrystusa, które to panowanie rodzi się z miłości, ukazuje miłość i rządzi się miłością” – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki w homilii Mszy św. sprawowanej w katedrze poznańskiej. Podkreślił, że “prawdy o panowaniu Chrystusa nad całym stworzeniem nie są w stanie zakwestionować żadne osiągnięcie ludzkiego geniuszu, mimo, iż w międzyczasie ludzkość rzeczywiście poczyniła – w sensie technicznym – ogromne postępy. Jeśli rozwój ludzkości pójdzie zgodnie z prawem Bożym, ludzkość nie powodów do obaw. Jeśli jednak pójdzie przeciw prawom Bożym to istnieją powody do obaw”.

Prymas Polski abp Wojciech Polak przypomniał w homilii o przypadającej dziś 18. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II powtarzając jego słowa, że “Kościół będzie niósł z Chrystusem krzyż przez pokolenia, będzie świadczył o nim, będzie z niego czerpał życie, będzie z krzyża rósł”. “Gdy więc dziś wchodzimy w kolejny w naszym życiu Wielki Tydzień sam Jezus jeszcze raz nam przypomina, że taka była przecież Jego droga i że ostateczne zwycięstwo będzie musiało przejść przez mękę i krzyż” – mówił Prymas Polski.

Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, podczas liturgii Niedzieli Palmowej w katedrze na Wawelu przypomniał ostatnią Niedzielę Palmową Jana Pawła II z 20 marca 2005 roku. Obchodzony był wtedy Światowy Dzień Młodzieży w diecezjach. Ojciec Święty, ze względu na stan zdrowia, nie mógł osobiście wygłosić orędzia do młodych, ale odczytał je abp Leonardo Sandri. “Idźcie dalej niestrudzenie wybraną drogą, abyście w każdym miejscu byli świadkami chwalebnego Krzyża Chrystusa. Nie lękajcie się! Non abbiate paura! Niech radość ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Pana będzie waszą siłą, a Przenajświętsza Maryja Panna niech zawsze wam towarzyszy”. “Nie możemy się bać, bo Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały zwyciężył” – podkreślał metropolita krakowski.

“Rozpoczynając Niedzielą Palmową Wielki Tydzień, starajmy się te święte dni przeżyć w duchu miłości względem Boga, który się objawia w osobie Jezusa Chrystusa, ale również w duchu miłości wobec drugiego człowieka, bo tak Bóg umiłował człowieka, że Syna swego jednorodzonego dał, aby każdy kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” – mówił w homilii biskup polowy Wiesław Lechowicz, który przewodniczył Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego.

Liturgii Niedzieli Palmowej w łódzkiej bazylice archikatedralnej przewodniczył metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Eucharystia rozpoczęła się na placu katedralnym przy – zdewastowanym dzisiejszej nocy – pomniku św. Jana Pawła II. Cytując Bullę Jana Pawła II – Incarnationis misterium – ogłaszającą Wielki Jubileusz 2000 Roku, metropolita łódzki powiedział, że ten tekst jest skierowany do tych wszystkich, “którzy wątpią, że my chcemy się zmierzyć z naszym grzechem, naszą słabością. Mierzymy się, będziemy się codziennie mierzyć do końca, i my to robimy w imię posłuszeństwa janowi Pawłowi II. My to robimy z miłości do tego Papieża. W posłuszeństwie Janowi Pawłowi II mierzymy się ze złem w Kościele”.

“Dysonans pomiędzy +hosanna”+ a +ukrzyżuj+, stał się treścią wielu życiorysów, społeczeństw, a nawet ogromnych części historii świata” – powiedział biskup koszalińsko-kołobrzeski Zbigniew Zieliński. Podczas liturgii Niedzieli Palmowej w katedrze w Kołobrzegu biskup stwierdził, że obecnie zrozumienie tego dysonansu ułatwia to, co dzieje się wokół osoby św. Jana Pawła II.

KAI / diecezja.pl / archidiecezja.lodz.pl / BP KEP

Fot. @prymasowska