Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Do bycia świadkami Zmartwychwstałego Chrystusa i dawania świadectwa o wartościach ewangelicznych zachęcali biskupi polscy podczas liturgii Wigilii Paschalnej i w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

„Zmartwychwstały Jezus czeka, kiedy odsuniemy kamień od wejścia do własnego serca. Jeśli tego nie jesteśmy w stanie sami zrobić, pozwólmy, aby on tego dokonał i wpuścił do niego światło niegasnącej nadziei” – mówił w czasie Wigilii Paschalnej w archikatedrze oliwskiej abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Abp Wojda przyznał, że wiara, którą daje nam zmartwychwstały Chrystus, „jest naszym Bosko-ludzkim oddechem, który daje życie. Kamień niewiary i wątpliwości został odsunięty. Do nas wszystkich Jezus mówi: +Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli+. Otwórzmy oczy, zobaczmy, że grób jest pusty, i uwierzmy!”.

Prymas Polski abp Wojciech Polak mówił w homilii Wigilii Paschalnej w archikatedrze gnieźnieńskiej, że „Zmartwychwstały jest naszą nadzieją, która uzdrawia nas z lęku i niepewności, która ma moc podźwignąć nasze zbolałe serca, wlać w nie pokój i miłość”.

Prymas Polski zaznaczył, że dawać świadectwo wiary to stawać odważnie w obronie najsłabszych, w obronie życia w każdym jego momencie, od chwili, gdy pojawia się w łonie matki, aż do jego naturalnego kresu. „Wyjść z ukrycia i otworzyć się na misję to nieść nadzieję w zwaśnionym i podzielonym świecie, to modlić się o pokój, zwłaszcza dziś w Ziemi Świętej i w Ukrainie. Troszczyć się o zwycięstwo sprawiedliwości i miłości, o solidarność z cierpiącymi i skrzywdzonymi, o pokonywanie barier, o przezwyciężanie podziałów i uprzedzeń” – podkreślał.

„Wyjść z ukrycia i otworzyć się na misję, to uczestniczyć w życiu Kościoła, odważniej i bardziej świadomie podejmować swoją odpowiedzialność za własną parafię, za Kościół, który wspólnie stanowimy” – zwracał uwagę abp Polak.

„Kiedy Kościół słyszy wezwanie do początków, to tak naprawdę słyszy wezwanie do jakiejś reformy. Tu chodzi o taką wiarę, że możemy być Kościołem jak w Dziejach Apostolskich, jaki objawił się w Pięćdziesiątnicę. Możemy być takim Kościołem!” – mówił kard. Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, podczas Wigilii Paschalnej.

„Wróćcie do tego pierwszego momentu w życiu, kiedy poczuliście się kochani, wezwani, wybrani, wyjątkowi dla Jezusa. Ten powrót do początku to jest piękne orędzie wielkanocne. Jezus zmartwychwstały mówi swoim uczniom: +wracajcie do Galilei+, to znaczy tego doświadczenia początków wiary, powołania, miłości” – zachęcał kard. Ryś.

Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, przyznał w homilii Mszy św. Rezurekcyjnej w parafii Ofiarowania Pańskiego na warszawskim Ursynowie, że „współczesny człowiek bywa pochylony nad ziemią i tak zachowuje się, jakby miał tu żyć wiecznie, jakby życie nie miało końca i nie zmierzało ku śmierci”. „Nie wolno nam zapominać, gdzie jest nasze +stałe zameldowanie+ i gdzie jest nasz dom” – dodał.

Metropolita warszawski podkreślił, iż „są pewne podstawowe granice, wpisane w ludzką naturę, a więc nie tylko w chrześcijan; są pewne sprawy podstawowe wpisane w Dekalog, gdzie nie człowiek decyduje o ludzkim życiu, jego początku i końcu, nie człowiek decyduje o pewnych podstawowych instytucjach życia społecznego, takich jak małżeństwo i rodzina”.

„Nie ulega wątpliwości, że bez zmartwychwstania Chrystusa istnienie religii chrześcijańskiej byłoby niezrozumiałe i niemożliwe” – mówił w katedrze poznańskiej abp Stanisław Gądecki. „Dzień Zmartwychwstania jest takim dniem, w którym człowiek powinien spojrzeć na swoje życie zupełnie inaczej. Spojrzeć jakby z zewnątrz – jakby stanął sam obok siebie – i powinien zapytać: po co to wszystko? Powinien zdać sobie sprawę z tego, że nadejdzie taka chwila, w której będzie sąd i każdy dobry uczynek, każde dobre słowo uzyska swoją nagrodę” – mówił metropolita poznański.

„Bądźmy świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego w tym współczesnym świecie, w tym świecie, w którym czasami ludzie chcą żyć jakby Pana Boga nie było; jakby nie było Chrystusa, który przyszedł na ziemię; jakby nie było Kościoła założonego przez Chrystusa ” – zachęcał abp Adam Szal, metropolita przemyski, w homilii Mszy św. Rezurekcyjnej w bazylice archikatedralnej w Przemyślu.

Abp Szal przyznał, że pojawiają się ataki, zniewagi, walka ukryta lub jawna z przykazaniami Bożymi w imię rzekomej tolerancji. „Wciąż na nowo chcą ci ludzie zatoczyć ciężki kamień niewiary i nienawiści, grzechu na serce swoje i na serca innych. Ale przecież Chrystus spowodował, że kamień został odsunięty. Módlmy się o to, abyśmy mogli w spokoju wyznawać swoją wiarę, abyśmy jako Kościół realizowali cel jakim jest prowadzenie ludzi do Pana Boga” – prosił.

Abp Józef Guzdek podczas Mszy św. Rezurekcyjnej w białostockiej archikatedrze zachęcał, by wybierać według najgłębszych przekonań, zgodnie z duchem prawdy. „Przyznajmy się do Boga i ewangelicznych wartości ze wszystkimi tego konsekwencjami” – zachęcał.

Metropolita białostocki zauważył, że „wielu szlachetnych ludzi pod presją przełożonych lub środowiska łamie swoje sumienie i zgadza się na łamanie moralnych kręgosłupów swoich podwładnych”. „Potrzebujemy dziś ludzi wolnych od lęku; mających siłę, by upomnieć się o poszanowanie podstawowych praw człowieka w tym prawa do życia nienarodzonych i osób w jesieni życia, zwłaszcza chorych i opuszczonych. Ważne jest także poszanowanie sumienia każdego człowieka i obrona praw ludzi wierzących” – zwrócił uwagę abp Guzdek.

KAI / BP KEP