Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jest obchodzona w Polsce w czwartek po uroczystości Trójcy Świętej. Bezpośrednią przyczyną jej ustanowienia były objawienia bł. Julianny de Retine z Mont Cornillon. Pod ich wpływem bp Robert z Thourotte ustanowił w 1246 r. święto Bożego Ciała dla diecezji Liège (Belgia).

Papież Urban IV w 1264 r. bullą „Transiturus de hoc mundo” ustanowił to święto dla całego Kościoła. Śmierć papieża przeszkodziła ogłoszeniu bulli i wprowadzeniu święta w całym Kościele. Dokonał tego Jan XXII w 1334 r., a Bonifacy IX polecił w 1391 r. wprowadzić święto Bożego Ciała wszędzie, gdzie jeszcze nie było ono obchodzone. Procesje eucharystyczne wprowadzono później niż samo święto, w drugiej połowie XIII w., a od czasów Reformacji udział w procesji traktowano jako publiczne wyznanie wiary. W Polsce jako pierwszy polecił obchodzić to święto bp Nankier w diecezji krakowskiej w 1320 r. Podczas odnowy liturgicznej zamiast tradycyjnej nazwy święta Bożego Ciała wprowadzono nową nazwę: Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Kościół od początku głosi wiarę w realną obecność Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, i dlatego Eucharystię — która w Kościele katolickim realizuje się jako Eucharystyczna Ofiara i jako sakrament sprawowany podczas Mszy św. — uczynił centrum kultu. Jest to święto całego Kościoła, który powstaje i gromadzi się podczas „łamania chleba”. Obecność Chrystusa urzeczywistnia się w liturgii eucharystycznej w wieloraki sposób, przede wszystkim dzięki temu, że kapłan, zgodnie z wolą Jezusa, nad chlebem i winem wypowiada modlitwę eucharystyczną jako modlitwę błogosławieństwa. Jej mocą pod postaciami eucharystycznymi Jezus Chrystus staje się obecny prawdziwie (nie tylko w znaku), rzeczywiście (nie przez podobieństwo) i substancjalnie (przez przemianę całej substancji chleba w Ciało i całej substancji wina w Krew). Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się na słowach Jezusa: „To jest Ciało moje… To jest Krew moja” (Mk 14,22.24).

W tym roku, ze względów epidemiologicznych, procesje eucharystyczne będą się odbywały pod specjalnymi warunkami. Biskupi poszczególnych diecezji wydają komunikaty regulujące sposób obchodów uroczystości zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi, zobowiązując uczestników do zachowania zalecanych zasad bezpieczeństwa.

opoka.org.pl / BP KEP