Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest zachętą do modlitwy, pokuty i wstrzemięźliwości, skierowaną do wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli – powiedział bp Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, podczas konferencji prasowej zapowiadającej 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, który w tym roku będziemy przeżywać od 19 do 25 lutego.

„Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu jest zachętą do modlitwy, pokuty i wstrzemięźliwości, skierowaną do wierzących i wszystkich ludzi dobrej woli. Widzimy bowiem coraz więcej ludzi uzależnionych od alkoholu i innych substancji. Inicjator Tygodnia Modlitw bł. kard. Stefan Wyszyński widział uzależnienie jako zagrożenie dla całego Narodu. Zachęcał Rodaków do osobistej i wspólnej modlitwy o pokonanie plagi pijaństwa” – zaznaczył bp Bronakowski.

Bp Bronakowski przyznał, że podstawowym problemem w Polsce jest obecnie proalkoholowa mentalność, pijaństwo i alkoholizm. „Dane Światowej Organizacji Zdrowia z 2019 roku wskazują, że w populacji powyżej 15. roku życia, na głowę każdego Polaka przypadało prawie 12 litrów czystego spirytusu. A już 8 litrów uznaje się za poziom progowy dla postępującej degradacji narodu” – przypomniał.

Bp Bronakowski przedstawił również inicjatywy Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych o charakterze ogólnopolskim, które mają na celu troskę o szeroko rozumianą trzeźwość Narodu. „Są to sesje, sympozja, konferencje, ale także pielgrzymki, rekolekcje, dni skupienia. To także opracowanie materiałów dla duszpasterzy, aby pomóc im w pracy trzeźwościowej we wspólnotach parafialnych” – dodał. Przypomniał, że na początku każdego roku Zespół wydaje Vademecum Apostolstwa Trzeźwości, zawierające materiały na każdy dzień Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, propozycje nabożeństw, modlitw, świadectwa, artykuły i przydatne informacje.

Bp Bronakowski zaznaczył, że w tym roku działalności duszpasterskiej przyświeca hasło: „Ku trzeźwości z Kościołem”. „Jako wierzący chcemy kroczyć drogą ku trzeźwości indywidualnej, rodzinnej, społecznej i narodowej według ugruntowanej przez wieki nauki Kościoła” – dodał.

„Droga ku trzeźwości Narodu jest drogą dla nas wszystkich. Kościół przez wieki wypracował dobre i sprawdzone metody pracy nad sobą, sposoby troski o wolność wewnętrzną. Naprawdę warto poznać tę mądrość i do niej się stosować” – podkreślił bp Bronakowski. Podziękował także wszystkim zaangażowanym w troskę o trzeźwość naszego Narodu.

Ks. Marek Dziewiecki, członek Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych, wyjaśnił na początku, czym jest trzeźwość. „Dla dzieci i młodzieży trzeźwość to abstynencja, a dla osób dorosłych to albo abstynencja albo umiarkowane, symboliczne sięganie po alkohol”. Z kolei nietrzeźwość to „sięganie po alkohol nawet w tzw. małych ilościach przez nieletnich i upijanie się przez dorosłych”. Ks. Dziewiecki przyznał, że nietrzeźwość prowadzi do zaburzonych relacji, do niszczenia zdrowia, a na dłuższą metę do uzależnienia.

Odnosząc się do tematu tegorocznych działań na rzecz trzeźwości, ks. Dziewiecki zauważył, że troska Kościoła o trzeźwość ma dwa wymiary. „Pierwszy to bezpośrednia troska o trzeźwość, pomaganie ludziom, by żyli tak, aby nie groziło im uzależnienie, a drugie zadanie to jest wyciąganie pomocnej dłoni do tych, którzy są dotknięci nietrzeźwością” – zaznaczył.

Ks. Dziewiecki podkreślił, że Kościół „uczy ludzi trzeźwego myślenia o całym człowieku i o wszystkich sferach życia, także o toksycznych relacjach”. „Kościół uczy także mądrej miłości wobec uzależnionych” – dodał. Przyznał, że Kościół uczy również „trzeźwego postępowania, nie tylko myślenia”.

Zaznaczył, że „Kościół pomaga uzależnionym nauczyć się sztuki życia, nie tylko niepicia”. „Rola Kościoła w tej kwestii jest nie do zastąpienia. Tylko Kościół pomaga rozumieć całego człowieka” – podkreślił ks. Dziewiecki.

BP KEP

Materiały na 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

Modlitewnik Apostoła Trzeźwości 2023

Konferencja prasowa zapowiadająca 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu (Warszawa, 14.02.2023 r.)